VAKA Tietoliikennelaitteet 2024
Buyer: Valtion tieto- ja viestintätekniikkakeskus Valtori
- Published
- 23 December 2024
- Estimated value
- €5,500,000
- Procedure
- Restricted procedure
- Notice number
- 00790290-2024
- Reference
- dda584be-e9cb-4ba8-900d-9d7727293e3f
- Official source
- Official source
CPV codes
- 32570000Equipo de comunicaciones
Description
Tämä tarjouspyyntö perustui Hansel Oy:n perustamaan dynaamiseen hankintajärjestelmään ''Tietoliikennelaitteet 2021-2028 (DPS)''. Hankinnan kohteena olevien tuotteiden ja palveluiden vähimmäisvaatimukset kuvattiin tarjouspyynnössä ja sen liitteissä. Hankintasopimuksen luonnos oli tarjouspyynnön liitteenä. Hankinta jaettiin kahteen osa-alueeseen: 1. Palomuurit palveluineen 2. Kuormantasaimet palveluineen Valtori teki hankintapäätökset ja hankintasopimukset osa-alueittain toimittajaksi valittujen tarjoajien kanssa. Hankinnan ennakoitu arvo osa-alueittain jakaantui seuraavasti: 1. Palomuurit palveluineen (4 000 000 euroa) 2. Kuormantasaimet palveluineen (1 500 000 euroa) Hankinnan ennakoitu yhteenlaskettu arvo sopimuskaudella on siten noin 5 500 000 euroa. Valtori arvioi tekevänsä sopimuskaudella hankittavien laitteiden tukipalveluiden uusintoja noin 500 000 eurolla (palomuurit noin 350 000 euroa, kuormantasaimet noin 150 000 euroa). Tukipalvelut uusitaan tapauskohtaisesti ja niiden hinnoittelu tarkistetaan ennen tilaamista.
Lots (2)
| Lot | Description | CPV code | Amount |
|---|---|---|---|
| 1 | Osa-alue 1: Palomuurit | 32570000 Equipo de comunicaciones | €4,000,000 |
| 2 | Osa-alue 2: Kuormantasaimet | 32570000 Equipo de comunicaciones | €1,500,000 |
Award criteria
- Price — Hinta 100 p
Awards
| Awarded to | Amount | Date |
|---|---|---|
| Telia Cygate Oy | €863,597 | — |
| Telia Cygate Oy | €365,328 | — |
Official publications
- TED · 00790290-2024 · 23 December 2024
- OJS · 249/2024 · 23 December 2024
Other tenders from Valtion tieto- ja viestintätekniikkakeskus Valtori
- ServiceNow-asiantuntijapalvelut Valtorin asiakkaiden käyttöön
- Hankintasopimuksen muuttaminen
- Kutsu markkinavuoropuheluun - Zscaler käyttöoikeuksien jakelu- ja hallintapalvelu
- Hansel Oy:n Konesali-infrastruktuurilaitteet 2021-2025 dynaamisen hankintajärjestelmän voimassaolon jatkaminen 30.9.2026 asti
- Suorahankintailmoitus Sybase tietokantalisenssit 2026
- ServiceNow-asiantuntijapalvelut
- Sopimusmuutos IAM-asiantuntijat
- Suorahankintailmoitus Oracle CSS-ACS - asiantuntijapalvelut 2026
- Jälki-ilmoitus: IBM -käyttöoikeuksien jakelu- ja hallintapalvelu
- Jälki-ilmoitus: VMware -käyttöoikeuksien jakelu- ja hallintapalvelu siihen liittyvine erillispalveluineen