Microsoft Unified tukisopimus 2024-2026
Buyer: Valtion tieto- ja viestintätekniikkakeskus Valtori
- Published
- 19 December 2023
- Estimated value
- €4,689,782
- Procedure
- Negotiated procedure
- Lots
- 1
- Notice number
- 00769525-2023
- Reference
- ff752621-b493-431a-aed8-c8f9589706ea
- Official source
- Official source
CPV codes
- 72000000Servicios TI: consultoría, desarrollo de software, Internet y apoyo
Description
Hankinnan kohteena ovat Microsoft Unified -tukipalvelut 2024-2026 liittyen hankintayksikön ja sen asiakasvirastojen olemassa oleviin laajoihin Microsoft -ympäristöihin. Palvelu koostuu 24/7 -ohjelmistovalmistajan omasta tukipalvelusta ja asiantuntijapalveluista. Microsoft Unified Support -palvelut ovat paketoituja yksinoikeudellisia palvelutuotteita. Microsoft omistaa palvelutuotteet ja niiden hyödyntämisen kohteena olevien kohdejärjestelmien ohjelmistojen tekijänoikeudet sekä lähdekoodin, eikä niitä voi toimittajan edustajan ilmoituksen mukaan myydä tai kehittää Suomessa Valtorille muu toimittaja kuin Microsoft Oy. Valtori on selvittänyt vuonna 2021 myös muiden tarjoajien mahdollisuuksia toimittaa vastaavanlaista palvelua. Muiden tarjoajien toimittaman tuen sisällössä on kuitenkin merkittäviä puutteita, joiden perusteella Valtori arvioi palvelutuotantoon liittyvät riskit sellaiseksi, että muiden tarjoajien tarjoama tuki ei ole riittävä korvaamaan Microsoftin tarjoamaa tukea. Suorahankintamenettely perustellaan Hankintalain 1397/2016 40 § 2 mom. 2-kohdan mukaisesti. Muita toimittajia ei ole, eikä hankinnan kohteena olevalle palvelukokonaisuudelle ei ole järkeviä vaihtoehtoisia…
Award criteria
- Cost — Hankinta tehdään yksinoikeuteen perustuvan toimittajan kiinteällä hinnalla.
Awards
| Awarded to | Amount | Date |
|---|---|---|
| Microsoft Oy | €4,689,782 | — |
Official publications
- TED · 00769525-2023 · 19 December 2023
- OJS · 244/2023 · 19 December 2023
Other tenders from Valtion tieto- ja viestintätekniikkakeskus Valtori
- ServiceNow-asiantuntijapalvelut Valtorin asiakkaiden käyttöön
- Hankintasopimuksen muuttaminen
- Kutsu markkinavuoropuheluun - Zscaler käyttöoikeuksien jakelu- ja hallintapalvelu
- Hansel Oy:n Konesali-infrastruktuurilaitteet 2021-2025 dynaamisen hankintajärjestelmän voimassaolon jatkaminen 30.9.2026 asti
- Suorahankintailmoitus Sybase tietokantalisenssit 2026
- ServiceNow-asiantuntijapalvelut
- Sopimusmuutos IAM-asiantuntijat
- Suorahankintailmoitus Oracle CSS-ACS - asiantuntijapalvelut 2026
- Jälki-ilmoitus: IBM -käyttöoikeuksien jakelu- ja hallintapalvelu
- Jälki-ilmoitus: VMware -käyttöoikeuksien jakelu- ja hallintapalvelu siihen liittyvine erillispalveluineen