ΥΕ3 «Προμήθεια, εγκατάσταση και λειτουργία Σταθμών Συμπληρωματικής Κάλυψης (ΣΣΚ) για διανομή τηλεοπτικού σήματος σε Λευκές Περιοχές, μέσω της τεχνολογίας της επίγειας ψηφιακής ευρυεκπομπής»
Buyer: Εθνικό Δίκτυο Υποδομών Τεχνολογίας & Έρευνας ΑΕ - ΕΔΥΤΕ ΑΕ
- Published
- 8 October 2025
- Submission deadline
- 7 November 2025, 12:00
- Estimated value
- €36,640,600
- Place of performance
- ΑΘΗΝΑ, EL303
- Procedure
- Open procedure
- Lots
- 1
- Documents
- 1
- Notice number
- 00659613-2025
- Reference
- ba5095c7-b98a-4fdc-9b6c-6a0742cdbac4
- Official source
- Official source
CPV codes
- 64228000Servicios de transmisión de programas de televisión y de radio
Description
Αντικείμενο της παρούσας είναι η παροχή υπηρεσίας επίγειας ψηφιακής ευρυεκπομπής για την πρόσβαση των περιοχών εκτός τηλεοπτικής κάλυψης (Λευκές Περιοχές) στους ελληνικούς ιδιωτικούς τηλεοπτικούς σταθμούς ελεύθερης λήψης εθνικής & περιφερειακής εμβέλειας. Ως «Λευκές Περιοχές» νοούνται οικισμοί ανά την επικράτεια οι οποίοι βρίσκονται εκτός της περιοχής κάλυψης τηλεοπτικού σήματος από τα κέντρα εκπομπής επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης που οι Πάροχοι Δικτύου υποχρεούνται να υλοποιήσουν βάσει του Χάρτη Συχνοτήτων Επίγειας Ψηφιακής Ευρυεκπομπής Τηλεοπτικού Σήματος (ΥΑ 14879/2018, ΦΕΚ Β’ 4991/9-11-2018 ως εκάστοτε ισχύει). Η παροχή της υπηρεσίας θα γίνει μέσω της εγκατάστασης και λειτουργίας Σταθμών Συμπληρωματικής Κάλυψης (ΣΣΚ). Βάσει του Χάρτη Συχνοτήτων, ως ΣΣΚ ορίζονται: «Σταθμοί ραδιοεπικοινωνίας επίγειας ψηφιακής ευρυεκπομπής τηλεοπτικού σήματος, τω οποίων η μέγιστη ενεργός ισοτροπικά ακτινοβολούμενη ισχύς εκπομπής (EIRP) είναι χαμηλότερη από 22 dBW ανά ραδιοδίαυλο.»
Award criteria
- Quality — η πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά, αποκλειστικά βάσει της βέλτιστης σχέσης ποιότητας-τιμής.
- Price — η πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά, αποκλειστικά βάσει της βέλτιστης σχέσης ποιότητας-τιμής.
Official publications
- TED · 00659613-2025 · 8 October 2025
- OJS · 193/2025 · 8 October 2025
Other tenders from Εθνικό Δίκτυο Υποδομών Τεχνολογίας & Έρευνας ΑΕ - ΕΔΥΤΕ ΑΕ
- «Υπηρεσίες διακίνησης ηλεκτρονικών γραπτών μηνυμάτων κινητής τηλεφωνίας (SMS) εσωτερικού και εξωτερικού της αυτοματοποιημένης αποστολής,…
- Προμήθεια, εγκατάσταση κατάλληλου ηλεκτρομηχανολογικού εξοπλισμού και διαμόρφωση νέου κέντρου δεδομένων» στο πλαίσιο του ΥΕ 11 «Προμήθεια,…
- Δημιουργία Μουσείου Ανθρωπίνου Σώματος
- «Μηχανισμός Υποστήριξης για την αποτελεσματική υλοποίηση του έργου» της πράξης «Προμήθεια εξοπλισμού και υπηρεσιών κυβερνοασφάλειας για…
- Προμήθεια και εγκατάσταση υπολογιστικού εξοπλισμού, αποθηκευτικού χώρου και λογισμικού» στο πλαίσιο του ΥΕ1 «Ανάπτυξη νέου υπολογιστικού…
- Προμήθεια, εγκατάσταση κατάλληλου ηλεκτρομηχανολογικού εξοπλισμού και διαμόρφωση νέου κέντρου δεδομένων» στο πλαίσιο του ΥΕ 11 «Προμήθεια,…
- Διακήρυξη Ανοικτού Ηλεκτρονικού Διαγωνισμού άνω των ορίων για το υποέργο 3 «Μηχανισμός Υποστήριξης για την αποτελεσματική υλοποίηση του…
- «Υπηρεσίες αρχικοποίησης συνδέσμων οπτικών ινών, παραχώρησης του δικαιώματος χρήσης για τουλάχιστον δεκαπέντε (15) έτη και συντήρησης για…
- Διακήρυξη ανοικτού διαγωνισμού άνω των ορίων σε δυο (2) τμήματα για την σύναψη σύμβασης για το έργο «Αντικατάσταση και επέκταση του…
- Προμήθεια, εγκατάσταση κατάλληλου ηλεκτρομηχανολογικού εξοπλισμού και διαμόρφωση νέου κέντρου δεδομένων» στο πλαίσιο του ΥΕ 11 «Προμήθεια,…