«Ηλεκτρονική Πλατφόρμα για την αντιμετώπιση της παραπληροφόρησης με χρήση Τεχνητής Νοημοσύνης» (Κωδικός ΟΠΣ ΤΑ 5226236).
Buyer: ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ Μ.Α.Ε. (ΚτΠ ΜΑΕ)
- Published
- 22 August 2025
- Submission deadline
- 24 September 2025, 14:00
- Estimated value
- €5,440,000
- Place of performance
- EL303
- Procedure
- Open procedure
- Lots
- 1
- Documents
- 1
- Notice number
- 00549098-2025
- Reference
- 3ac2b66c-1d67-475f-a098-667a8058f181
- Official source
- Official source
CPV codes
- 48000000Paquetes de software y sistemas de información
- 30200000Equipo y material informático
- 72000000Servicios TI: consultoría, desarrollo de software, Internet y apoyo
- 80533100Servicios de formación informática
Description
Αντικείμενο της σύμβασης αποτελεί η υλοποίηση πλατφόρμας, η οποία θα χρησιμοποιηθεί από το ΥΠΕΞ για την υποστήριξη της αντιμετώπισης της παραπληροφόρησης. Η πλατφόρμα θα συγκεντρώνει περιεχόμενο από τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, το διαδίκτυο και τα συστήματα του έργου «Παγκόσμια Πλατφόρμα Ψηφιακού Κέντρου Ενημέρωσης» (Global Media Center – GMC) και θα παρέχει εργαλεία για την υποστήριξη του εντοπισμού φαινομένων παραπληροφόρησης. Συνολικά, η πλατφόρμα θα υποστηρίζει τα εξής: • συλλογή (aggregation) δεδομένων, συμπεριλαμβανομένων ηλεκτρονικών μέσων (web, blogs) και μέσων κοινωνικής δικτύωσης (social media), και τη θεματική τους κατηγοριοποίηση (tagging & archiving). Βασική πηγή δεδομένων θα αποτελέσουν τα συστήματα του έργου GMC και η απευθείας ανάκτηση δεδομένων αναφέρεται σε δεδομένα που δεν μπορούν να αντληθούν από τα εν λόγω συστήματα. • Κατηγοριοποίηση του συλλεγόμενου περιεχομένου με βάση την εκάστοτε θεματική και λέξεις-κλειδί (tagging) σε ένα ψηφιακό αποθετήριο και δυνατότητα αναζήτησης με τη χρήση πολλαπλών κριτηρίων. • Αποθήκευση περιεχομένου που εξετάζεται αλλά και περιεχομένου που έχει ήδη εξεταστεί εντός της πλατφόρμας και εύκολη ανεύρεση με συνδυασμό πολλαπλών κριτηρί…
Award criteria
- Quality — Κ.1 Αντίληψη & κατανόηση του έργου
- Quality — K.2 Τεχνικές και λειτουργικές προδιαγραφές
- Quality — K.3 Προδιαγραφές υπηρεσιών
- Quality — Κ.4 Προσέγγιση για την υλοποίηση του έργου
- Price — Λi = 80 * ( Βi / Βmax ) + 20 * (Kmin/Ki)
Official publications
- TED · 00549098-2025 · 22 August 2025
- OJS · 160/2025 · 22 August 2025
Other tenders from ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ Μ.Α.Ε. (ΚτΠ ΜΑΕ)
- «Αναδιαμόρφωση του Προγράμματος ΔΙΑΥΓΕΙΑ - ΔΙΑΥΓΕΙΑ ΙΙΙ»
- «Παροχή υπηρεσιών Ανεξάρτητου Ελεγκτή, σύμφωνα με το Εγχειρίδιο Διαδικασιών Συστήματος Διαχείρισης και Ελέγχου (ΣΔΕ) όπως αυτό εκάστοτε…
- «Ψηφιακός Μετασχηματισμός Διαδικασιών Κτήσης Ιθαγένειας»
- «Υποστήριξη στην παρακολούθηση των έργων ευθύνης της Περιφέρειας Θεσσαλίας, μέσω δημιουργίας Γραφείου Παρακολούθησης / Διαχείρισης Έργων…
- Διακήρυξη Ανοικτού Ηλεκτρονικού Διαγωνισμού άνω των ορίων για την «Αναβάθμιση των Συστημάτων Πληροφορικής και της Ασφάλειας της Επιτροπής…
- Ψηφιοποίηση Αρχείου Υπουργείου Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής (Υ.ΝΑ.Ν.Π)
- «Ψηφιοποίηση και τεκμηρίωση αρχείων Εταιρείας Μακεδονικών Σπουδών και δημιουργία Ψηφιακού Μουσείου»
- Ανάπτυξη υπηρεσιών προστιθέμενης αξίας του Μητρώου Πολιτών
- «Υπηρεσίες Επέκτασης και Υποστήριξης του συστήματος διαχείρισης ραντεβού και εκτέλεσης εμβολιασμών για την εφαρμογή νέων διαδικασιών…
- «Ψηφιακές εφαρμογές Πολιτικής Προστασίας και συναφείς υπηρεσίες»