Διακήρυξης για τη Σύναψη Συμφωνίας-Πλαίσιο Πρόγραμμα περισυλλογής και διαχείρισης κάθε είδους νεκρών ζώων και κατασχεθέντων προϊόντων στην Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας (Γρεβενά, Καστοριά, Κοζάνη, Φλώρινα) για τρία έτη από την υπογραφή της σύμβασης
Buyer: ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
- Published
- 27 June 2024
- Submission deadline
- 30 July 2024, 15:00
- Estimated value
- €2,016,129
- Place of performance
- EL531
- Procedure
- Open procedure
- Lots
- 1
- Documents
- 1
- Notice number
- 00381415-2024
- Reference
- e87bcd3f-b441-4943-9fce-673e3123e14b
- Official source
- Official source
CPV codes
- 85200000Servicios de veterinaria
Description
Αντικείμενο του προγράμματος και της σύμβασης αποτελεί: α) η περισυλλογή και διαχείριση των «νεκρών παραγωγικών ζώων» ήτοι: i. των πτωμάτων βοοειδών, αιγών και προβάτων, που ανευρίσκονται νεκρά εντός ή εκτός των κτηνοτροφικών εκμεταλλεύσεων, από τα οποία λαμβάνονται επιπλέον δείγματα εγκεφαλικού ιστού, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στα εκάστοτε κατ’ έτος ισχύοντα Προγράμματα Επιτήρησης, Ελέγχου και Εξάλειψης των Μεταδοτικών Σπογγωδών Εγκεφαλοπαθειών (ΜΣΕ) για τα βοοειδή και τα αιγοπρόβατα αντιστοίχως, σε εφαρμογή της Εθνικής και Ενωσιακής Νομοθεσίας. Η δειγματοληψία εγκεφαλικού ιστού διενεργείται στα βοοειδή ηλικίας άνω των 24 ή 48 μηνών (ανάλογα με τη χώρα αρχικής προέλευσής τους) και στις αίγες και τα πρόβατα ηλικίας άνω των 18 μηνών ii. πτωμάτων νεκρών βοοειδών και αιγοπροβάτων που δεν εντάσσονται στα ζώα της προηγουμένης παραγράφου, που ανευρίσκονται νεκρά εντός ή εκτός των κτηνοτροφικών εκμεταλλεύσεων. iii. Χοιρινών και πτηνών που ανευρίσκονται νεκρά εντός καταχωρημένων εκμεταλλεύσεων. Σε ότι αφορά τα πτηνά μόνο από καταχωρημένες πτηνοτροφικές εκμεταλλεύσεις αφού έχει συγκεντρωθεί ποσότητα 100 kg τουλάχιστον και αυτά είναι συντηρημένα υπό κατάψυξη. β) η περισυλλογή…
Award criteria
- Price
Official publications
- TED · 00381415-2024 · 27 June 2024
- OJS · 124/2024 · 27 June 2024