La població directament beneficiària és la de tot el municipi, i en particular, els habitants de les masies i cases disseminades a les que comuniquen el camí de Fígols i el camí del Comellar. L’obra és necessària per la millora de la seguretat i ús d’aquests camins i consisteixen en: Tall en paviment de mescla bituminosa de 10 cm de fondària com a mínim, amb màquina talla junts amb disc de diamant, per a delimitar la zona a demolir. Formació de cuneta transitable TTR-10, d'1,00 m ample i revestiment mínim de 15 cm de formigó de 20 N/mm2 de resistència característica a la compressió amb fibres, inclosa excavació de terres. Barrera de seguretat metàl·lica simple, per a una classe de contenció normal, amb nivell de contenció N2, índex de severitat A, amplària de treball W4 i deflexió dinàmica 1.1 m segons UNE-EN 1317-2, amb separador, amb un perfil longitudinal de secció doble ona i suports C-120 col·locats clavats a terra cada 2 m (BMSNA2/C), col·locada en trams rectes o en corbes de radi igual o superior a 22 m. Paviment de formigó amb fibres HAF-30/A-2.5-2/F/20-60/IIb+E, de consistència tova i grandària màxima del granulat 20 mm, de gruix 20 cm, acabat raspallat, abocat des de camió. Seguretat i salut en l’execució de les obres, en aplicació del Decret 1627/97.
Expediente 152/2026 · Ajuntament de Vallcebre
Licitación pública de obras convocada por Ajuntament de Vallcebre (Cataluña). Con valor estimado de 111.830 €. Procedimiento abierto simplificado. Plazo de presentación de ofertas hasta el 2026-08-31. Expediente 152/2026.
Importes y cifras
Datos del expediente
- Expediente
- 152/2026
- Estado
- Publicada
- Órgano de contratación
- Ajuntament de Vallcebre
- Tipo de contrato
- Obras
- Procedimiento
- Abierto simplificado
- Sistema de contratación
- No aplica
- Tramitación
- Ordinaria
- Lugar de ejecución
- Cataluña
Fechas clave
- Publicación
- 2026-08-07
- Fin de presentación de ofertas
- 2026-08-31
Códigos CPV
- 45233140Obras viales
Publicaciones oficiales
| Medio | Tipo de anuncio | Fecha |
|---|---|---|
| Perfil del contratante | Anuncio de Licitación | 2026-08-07 |
Ubicación geográfica
- Cataluña
Documentos y pliegos
Otras licitaciones de Ajuntament de Vallcebre
Ver el órgano →- Les obres necessàries per a la instal·lació d’un nou dipòsit de 10 m³ alimentat per una nova canalització de distribució d’aigua connectada a la xarxa existent de Vallcebre. PublicadaPublicada: 2026-06-12
- L’empresa concessionària del servei tindrà com a objectiu l’EXPLOTACIÓ I DINAMITZACIÓ DE DIFERENTS ESPAIS I EQUIPAMENTS MUNICIPALS “ESPAI ACTIU VALLCEBRE” i utilitzarà les instal·lacions d’acord amb allò establert al Reglament d’ús d’instal·lacions físicoesportives al medi natural de titularitat municipal al terme de Vallcebre. EvaluaciónPublicada: 2026-03-24
- La reforma inclou l’execució del reforç estructural del forjat sostre del propi consultori i el repàs de façana i coberta. En incorporar l’espai de l’actual caixa d’escala al servei mèdic, és necessari l’execució d’un nou accés a façana posterior per a les plantes superiors de l’immoble.
La rehabilitació interior d’aquestes plantes superiors serà objecte d’una segona fase però sense programació ni finançament a data actual.
Situació: Cal Roser, plaça de l’Ajuntament núm. 10, Vallcebre. PublicadaPublicada: 2026-03-24
- Es tracta del projecte per executar les instal·lacions solars fotovoltaiques per autoconsum a l’Alberg de Vallcebre, a l’Escola Serrat Voltor, al Local social, al Dispensari municipal i al propi Ajuntament de Vallcebre.
Les actuacions es limiten a immobles de titularitat municipal, dins de sòl urbà i sense afectacions per cap sistema de protecció de Cultura, no estan dins de la zona d’influència de l’ACA, ni està en zona d’afectació Geològica d’interès o figura de protecció de la natura. PublicadaPublicada: 2025-12-02
- Contractació de les obres per a la rehabilitació de la coberta del cos de ponent i consolidació de la capella del cementiri municipal de Vallcebre
El Cementiri de Vallcebre és situat al raval de la Barceloneta, dins del terme municipal de Vallcebre. És de propietat municipal.
Aquest equipament presentava importants patologies estructurals, que van ser detectades al “Inventari i estudi de costos de manteniment del cementiri municipal”, realitzat pel Servei d’Equipaments i Espai Públic de la Diputació de Barcelona el maig de 2017.
Aquest estudi realitzava una diagnosi de les actuacions a realitzar a l’edifici, una part de les quals ja s’han dut a terme els darrers anys, especialment les que es consideraven més urgents i prioritàries.
Tanmateix, resta per rehabilitar una part del cementiri, que és objecte del present projecte. Amb les actuacions aquí previstes es pretén assegurar el manteniment d’aquest equipament públic, millorar-ne les prestacions, i en conseqüència millorar el servei públic municipal.
L’objecte del present document és definir i valorar tècnica i econòmicament les intervencions necessàries per completar l’execució de la nova coberta del cos de nínxols de ponent i la rehabilitació dels paraments de la capella del cementiri municipal de Vallcebre.
El present projecte desenvolupa les actuacions per a completar la resta de coberta amb el mateix sistema constructiu.
La construcció original és força precària i la trava entre les diferents fàbriques (paredat i parets interiors ) presenta deficiències. Així mateix, alguns materials no han aguantat be el pas del temps. El mur perimetral és de paredat d’uns 40cm de gruix i alçada variable (entre 2 i 5m). A aquest mur s’hi adossen els nínxols d’obra de fàbrica ceràmica. La coberta original era de teula àrab a dues aigües sobre encadellat ceràmic i amb estructura de bigues de fusta reforçada per bigues de formigó com s’evidencia en les parts exposades (sales auxiliars).
En la primera actuació executada el 2018. EvaluaciónPublicada: 2025-08-22
- El camí de Vallcebre a Fígols permet connectar aquests dos municipis de forma ràpida i també la connexió amb Saldes, a través d’uns llocs de gran interès turístic com jaciments de fòssils de dinosaures i centre d’interpretació, zones de barranquisme, restaurants i cases rurals. També permet l’accés a habitatges disseminats del municipi com el Raval de la Muntanya i el Veïnat de Comellar.
Les obres es plantegen fer al camí rural asfaltat que actualment connecta el municipi de Vallcebre amb els municipis veïns de Fígols i Vallcebre. Aquest camí suposa una comunicació estratègica a nivell municipal i comarcal. Uneix els 3 municipis de Vallcebre, Fígols i Saldes a través de coll de Pradell i coll de Fumanya. És una infraestructura indispensable per unir diferents punts d’interès turístic de la zona, que són el motor econòmic d’aquests municipis. Són punts d’interès geològic (límit k/t), paleontològic (Museu Fumanya Dinosaures, jaciment paleontològic Fumanya Nord), miner (Mines de coll de Pradell, trenet miner), històric (telefèric de Vallcebre), zones d’interès natural (EIN d’Ensija, el Llac de Tumí), i àmbits d’activitats associats als esports d’aventura com l’Espai Actiu Vallcebre, o el Parc d’Activitats Pedraforca.
Per tal de permetre la comunicació entre aquests punts i municipis, el camí rural de Vallcebre a Fumanya resulta imprescindible. A més, cal no oblidar que aquests camins són l’única infraestructura d’accés a diferents establiments i masies de la zona (restaurant cal Borni, cal Japó, cal Marxa, la cantina de cal Marxa, cal Martínez, cal Catxo, cal Mexicà, etc). EvaluaciónPublicada: 2025-08-01
- El projecte desenvolupa la rehabilitació d'un edifici existent per a la seva adaptació a plurifamiliar d'habitatges. Al present projecte només es contempla la distribució de l'habitatge B03, donat que la resta dels habitatges així com la estructura i escomeses de les instal·lacions d'aquest, s'han desenvolupat a un anterior projecte, actualment ja finalitzat.
De l'habitatge anomenat només es realitzaran les obres corresponents als elements estructurals, terra de planta baixa, coberta, forats de façanes. La coberta general de l'edifici es la mateixa que la existent, es a dir, teulada amb dues vessants, amb acabat de teula ceràmica àrab.
Volum: El volum resultant serà una mica superior a l'existent, degut a que els sostres actuals no compleixen amb l'alçada interior lliure mínima que determina la normativa d'habitabilitat, la qual cosa obliga a col·locar els nous forjats i, conseqüentment a un nivell lleugerament superior als actualment existents. PublicadaPublicada: 2024-11-07
- 1. Realització d’injeccions de calç als murs, principalment a la zona d’arrencada de les voltes, per assegurar una correcta transmissió de les empentes cap els contraforts.
2. Cosit o lligat dels murs del presbiteri amb l’absis per poder confiar amb el contrafort de l’absis per estabilitzar la volta presbiteral. Aquest cosit s’hauria d’estudiar en el corresponent projecte, i podria basar-se en barres inclinades que travessessin els contraforts i els murs de l’interior a l’exterior de l’església, així com rejuntat de les esquerdes, sense necessitat de reconstruir el mur en el seu plom.
3. Col·locació de dintells competents o arcs en les finestres més modernes construïdes entre els contraforts per tal de no perjudicar el treball com a diafragma del mur i poder transmetre correctament les empentes als contraforts. Rejuntat de les esquerdes sobre aquestes finestres.
4. Confirmació dels gruixos considerat de les voltes de la nau central i presbiterial, i en cas necessari, plantejar un recrescut de la mateixa amb formigó de calç sobre la clau fent que treballi solidàriament a la volta per perímetre la inscripció d’un polígon funicular més apuntat que redueixi les empentes sobre els murs.
5. Cas de detectar-se moviments més acusats a la zona del contrafort 3 (més gruixut), es podria plantejar una reconstrucció del perímetre del contrafort (no és viable arribar al centre del contrafort de 3 m d’amplada) i recalçar per dames fins a la cota de fonamentació de la resta de contraforts en el nivell A1, baixant com a màxim 1m respecte la cota actual de fonamentació.
6. De moment no es considera necessari pilotar aquest contrafort 3 fins el nivell rocós, situat a uns 11 m de profunditat per diversos motius. PublicadaPublicada: 2024-06-28
- Nova canalització amb tub de polietilè d’alta densitat, PEAD 100, de diàmetre 63 mm i PN 16, amb una longitud de 2.447 m entre la xarxa existent a Sant Julià a la vora de la carretera B-400 i la xarxa existent a la carretera d’accés a Vallcebre B-401. La canonada s’envoltarà amb sorra fins a una alçada de 0,20 m i es farà el rebliment i piconatge de la rasa amb material seleccionat de la pròpia excavació, en tongades de gruix de fins a 25 cm, utilitzant picó vibrant i amb compactació del 95% PM. EvaluaciónPublicada: 2024-06-25
- El present projecte detalla, defineix i valora tècnicament les actuacions per habilitar els espais necessaris per al desenvolupament de l’activitat a l’hora que rehabilita la coberta de les dependències de l’immoble. Aquesta intervenció serveix doncs a dos necessitats diferents, habilitar l’espai d’educació del 1er cicle i la rehabilitació de la resta de coberta completa de l’immoble. A fi de justificar les actuacions en relació a les subvencions que n’asseguren el finançament es detallaran les actuacions necessàries que responen a l’habilitació de l’espai del 1er cicle d’educació de primària de les actuacions en la resta dels espais. ‐ Actuació 01: Habilitació dels espais interiors necessaris per desenvolupar el 1er cicle d’educació infantil reformant l’aula de tecnologia i l’actual espai de llar d’infants per donar compliment al Decret 282/2006, de 4 de juliol, pel qual es regula el primer cicLe d’educació infantil i els requisits dels centres amb la rehabilitació de la coberta corresponent. - Actuació 02: Rehabilitació de la resta de coberta i cel obert de l’edifici de dependències auxiliars que conté el menjador escolar, la cuina, el rebost i el gimnàs. ResueltaPublicada: 2024-05-14