El dia 13 de setembre de 2025 al llarg de la tarda es va produir una gran tempesta i una forta ventada que ha provocat entre d’altres l’esfondrament de part de la teulada de la sala de pretractament i caiguda de tres claraboies, afeccions a l’edifici de centrifugues amb aixecament de una part de la teulada i trencament de claraboies, afeccions a l’edifici de control per entrada d’aigua pel terrat amb goteres que ha provocat la caiguda de part del fals sostre i entrada d’aigua en diferents edificis per diferents punts fent evident la presència de goteres en alguns terrats. D’acord el Meteocat a Terrassa es van superar els 10mm en 10 minuts i van caure pedres de fins a 2 centímetres de diàmetre. Així mateix es va als 50 mm en una hora (47,9 mm), des de les 14.25h fins a les 15.30h, tot i que una segona tongada ho va elevar fins als 51,1 mm a les 16.00h del dissabte 13 de setembre.
Expediente CTN2500632 · Agència Catalana de l'Aigua (ACA)
Licitación pública de obras convocada por Agència Catalana de l'Aigua (ACA) (Barcelona). Con valor estimado de 225.000 €. Procedimiento otros. Expediente CTN2500632.
Importes y cifras
Datos del expediente
- Expediente
- CTN2500632
- Estado
- Adjudicada
- Órgano de contratación
- Agència Catalana de l'Aigua (ACA)
- Tipo de contrato
- Obras
- Procedimiento
- Otros
- Sistema de contratación
- No aplica
- Tramitación
- Emergencia
- Lugar de ejecución
- Barcelona
Fechas clave
- Publicación
- 2025-11-12
Códigos CPV
- 45261213Colocación de cubiertas metálicas
Empresas adjudicatarias
| Empresa | Estado | Importe | Fecha |
|---|---|---|---|
| CLADD SBD SL | Adjudicado | 225.000 € | — |
Publicaciones oficiales
| Medio | Tipo de anuncio | Fecha |
|---|---|---|
| Perfil del contratante | Anuncio de Adjudicación | 2025-11-12 |
Ubicación geográfica
- Barcelona, Barcelona, Cataluña
Documentos y pliegos
Otras licitaciones de Agència Catalana de l'Aigua (ACA)
Ver el órgano →- L’objecte del contracte és la contractació d’una empresa externa que s’encarregui de la prestació del servei de gestió i d’operació dels equips audiovisuals existents a l’edifici, així com, la coordinació, assistència tècnica, la compra o lloguer del material tècnic complementari, com també el muntatge i desmuntatge dels actes institucionals i/o rodes de premsa que es duguin a terme dins de l’edifici de l’Agència Catalana de l’Aigua, situat al carrer Provença 260 de Barcelona, durant el termini contractual PublicadaPublicada: 2026-08-26
- Un cop finalitzada la situació de sequera, es fa necessari redactar aquest nou contracte per assegurar els mostrejos als embassaments – i quan escaigui, també en trams de grans rius - en aquells casos en què es detectin situacions de risc per a la qualitat de l’aigua o es produeixin canvis en la normativa que exigeixin controls addicionals. És important garantir la continuïtat del servei i la disponibilitat de dades fiables per poder prendre les decisions oportunes i anticipar possibles afectacions al medi o al recurs. PublicadaPublicada: 2026-08-25
- L’objecte és contractar dues revisions de manteniment preventives una en 2026 i l’altra en 2027 (amb el material necessari per substituir segons la descripció d’aquest plec tècnic) i una visita de manteniment correctiu (sense peces o recanvis) de l’equip de fluorescència d’anàlisi de mercuri: Teledyne QuickTrace M-8000 del laboratori de l’Agència Catalana de l’Aigua. PublicadaPublicada: 2026-08-25
- L’objecte és la contractació d’un laboratori acreditat per assajos de radioactivitat en aigua de consum, segons norma UNE EN ISO 17025:2017, les analítiques marcades al RD 03/2023 per a 280 mostres d’aigua de consum en quatre anys. Les 280 mostres, en principi és una planificació a l’alça. Ja que el RD marca una periodicitat en funció del volum tractat / distribuït per ATL a les diferents zones d’abastament. PublicadaPublicada: 2026-08-25
- L’objecte d’aquesta actuació és la millora ecològica i funcional (geomorfològica i morfo dinàmica) de l’espai fluvial de l’aiguabarreig entre el riu Tordera, la riera de Santa Coloma, la riera de Terra Negra i el torrent de Can Roca.
Les actuacions van en la línia de recuperar l’espai, per tal d’eixamplar les lleres a la zona de l’aiguabarreig, principalment la de la riera de Santa Coloma, retornant a l’aiguabarreig la seva geometria natural i original, tot millorant-ne la funcionalitat geomorfològica i morfo dinàmica PublicadaPublicada: 2026-08-03
- La necessitat a cobrir mitjançant aquesta contractació és disposar de la direcció d’obra de les obres que s’han de licitar per a l’execució del Projecte constructiu de Restauració Geomorfològica i Millora dels Hàbitats de l’espai Fluvial de l’aiguabarreig entre La Riera de Santa Coloma i el Riu Tordera, clau: LME.00134/01.P PublicadaPublicada: 2026-08-03
- La necessitat a cobrir mitjançant aquesta contractació és disposar de la direcció ambiental de les obres que s’han de licitar per a l’execució del Projecte constructiu de Restauració Geomorfològica i Millora dels Hàbitats de l’espai Fluvial de l’aiguabarreig entre la Riera de Santa Coloma i el Riu Tordera, clau: LME.00134/01.P. PublicadaPublicada: 2026-08-03
- La necessitat a cobrir mitjançant aquesta contractació és disposar de la coordinació de seguretat i salut de les obres que s’han de licitar per a l’execució del Projecte constructiu de Restauració Geomorfològica i Millora dels Hàbitats de l’espai Fluvial de l’aiguabarreig entre La Riera de Santa Coloma i El Riu Tordera, clau: LME.00134/01.P. PublicadaPublicada: 2026-08-03
- L’objecte del contracte és l’assistència tècnica per a la identificació de la presència de microcontaminants a les conques catalanes i avaluant-ne el risc associat.
Els resultats del contracte s’alineen amb el Reial Decret 817 de 2015, que defineix els contaminants específics com “aquells contaminants abocats en quantitats significatives en una conca i que no es troben a l’annex IV” i estableix que els seus nivells en les masses d’aigua superficial han de servir com a element de suport per avaluar-ne l’estat/potencial ecològic, d’acord amb les NQA que es calculin utilitzant la metodologia descrita en l’annex VII. En aquest sentit, el document tècnic Guía para la evaluación del estado de las aguas superficiales y subterráneas, editat pel Ministerio para la Transición Ecológica y el Reto Demográfico amb data d’abril de 2021, presenta al seu annex 5 una llista de contaminants que, d’acord amb la informació disponible, podrien suposar un risc per les aigües superficials arreu de l’estat, i en proposa normes de qualitat ambiental. PublicadaPublicada: 2026-07-30
- L’objecte del contracte és la redacció d’un projecte constructiu que han de definir les obres corresponents a una actuació prevista a la planificació hidrològica vigent.
L’actuació objecte d’aquest informe està inclosa al Programa de mesures del Pla de gestió del districte de conca fluvial de Catalunya per al període 2022-2027, aprovat per Acord GOV/108/2023, de 16 de maig, amb el codi A2.067 “Actuacions de millora ambiental de la conca de la riera de la Bisbal”.
Atès el mal estat de l’aigua a la desembocadura de la riera de la Bisbal, al Vendrell, i derivat de la resolució 797/XII del Parlament de Catalunya de l’any 2021, l’ACA va planificar una mesura de recuperació de la conca al Programa de mesures del tercer cicle de la planificació hidrològica (2022-2027). Així doncs, aquesta actuació té per objecte la recuperació morfològica i millora ecològica del Torrent del Lluc en el seu tram entre Santa Oliva i el Vendrell, en una longitud d’aproximadament 4 km amb les següents coordenades: inici (X: 3778231,3; Y: 4567869,7) i final (X: 377743.15, Y:4564696.91). PublicadaPublicada: 2026-07-29