«Υποστήριξη στην παρακολούθηση των έργων ευθύνης της Περιφέρειας Θεσσαλίας, μέσω δημιουργίας Γραφείου Παρακολούθησης / Διαχείρισης Έργων ‘PMO’ και Πληροφοριακού Συστήματος “Project Control Tower”», με Κωδικό ΟΠΣ 5225900.
Buyer: ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ Μ.Α.Ε. (ΚτΠ ΜΑΕ)
- Published
- 8 October 2025
- Submission deadline
- 10 November 2025, 14:00
- Estimated value
- €2,880,000
- Place of performance
- EL611
- Procedure
- Open procedure
- Lots
- 1
- Documents
- 1
- Notice number
- 00659582-2025
- Reference
- 57905fa2-af25-4f91-b2b9-d7ec25b2fa7b
- Official source
- Official source
CPV codes
- 72224000Servicios de consultoría en gestión de proyectos
- 72212331Servicios de desarrollo de software de gestión de proyectos
- 72200000Servicios de programación de software y de consultoría
- 79410000Servicios de consultoría comercial y en gestión
Description
Αντικείμενο της Σύμβασης αποτελεί η παροχή υπηρεσιών σχεδιασμού, ανάπτυξης και τεχνικής υποστήριξης για τη δημιουργία και λειτουργία ενός οργανωμένου Γραφείου Παρακολούθησης και Διαχείρισης Έργων ‘PMO’, καθώς και η υλοποίηση μιας ψηφιακής πλατφόρμας ολοκληρωμένης παρακολούθησης των έργων/υποέργων που υλοποιεί η Περιφέρεια Θεσσαλίας. Όπως αναφέρθηκε σε προηγούμενες ενότητες της παρούσας, η Περιφέρεια διαχειρίζεται περισσότερα από 200 έργα τα οποία χρηματοδοτούνται μέσα από διάφορα εθνικά και ευρωπαϊκά προγράμματα (ΕΠΑ, ΕΣΠΑ 2021-2027, ΤΑΑ κ.ά.). Η πολυπλοκότητα, η ένταση, και ο αριθμός των παρεμβάσεων αυτών, καθιστούν αναγκαία τη δημιουργία μιας συγκροτημένης δομής διαχείρισης και παρακολούθησης, η οποία θα ενισχύει την εσωτερική λειτουργία της Περιφέρειας, θα βελτιώνει τον προγραμματισμό και θα διασφαλίζει την έγκαιρη υλοποίηση των έργων/υποέργων και την αποδοτική αξιοποίηση των διαθέσιμων πόρων. Το έργο περιλαμβάνει τόσο την ίδρυση και ενεργοποίηση του Γραφείου ‘PMO’ όσο και την ανάπτυξη, παραμετροποίηση και θέση σε παραγωγική λειτουργία ενός εξειδικευμένου πληροφοριακού συστήματος/πλατφόρμας, το οποίο θα χρησιμοποιείται για την παρακολούθηση της πορείας υλοποίησης των έργων/υποέ…
Award criteria
- Quality — Μεθοδολογική προσέγγιση υλοποίησης του έργου
- Quality — Σχήμα Διοίκησης – Ομάδα Έργου
- Price — Λi = 80 * ( Βi / Βmax ) + 20 * (Kmin/Ki)
Official publications
- TED · 00659582-2025 · 8 October 2025
- OJS · 193/2025 · 8 October 2025
Other tenders from ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ Μ.Α.Ε. (ΚτΠ ΜΑΕ)
- «Αναδιαμόρφωση του Προγράμματος ΔΙΑΥΓΕΙΑ - ΔΙΑΥΓΕΙΑ ΙΙΙ»
- «Παροχή υπηρεσιών Ανεξάρτητου Ελεγκτή, σύμφωνα με το Εγχειρίδιο Διαδικασιών Συστήματος Διαχείρισης και Ελέγχου (ΣΔΕ) όπως αυτό εκάστοτε…
- «Ψηφιακός Μετασχηματισμός Διαδικασιών Κτήσης Ιθαγένειας»
- «Υποστήριξη στην παρακολούθηση των έργων ευθύνης της Περιφέρειας Θεσσαλίας, μέσω δημιουργίας Γραφείου Παρακολούθησης / Διαχείρισης Έργων…
- Διακήρυξη Ανοικτού Ηλεκτρονικού Διαγωνισμού άνω των ορίων για την «Αναβάθμιση των Συστημάτων Πληροφορικής και της Ασφάλειας της Επιτροπής…
- Ψηφιοποίηση Αρχείου Υπουργείου Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής (Υ.ΝΑ.Ν.Π)
- «Ψηφιοποίηση και τεκμηρίωση αρχείων Εταιρείας Μακεδονικών Σπουδών και δημιουργία Ψηφιακού Μουσείου»
- Ανάπτυξη υπηρεσιών προστιθέμενης αξίας του Μητρώου Πολιτών
- «Υπηρεσίες Επέκτασης και Υποστήριξης του συστήματος διαχείρισης ραντεβού και εκτέλεσης εμβολιασμών για την εφαρμογή νέων διαδικασιών…
- «Ψηφιακές εφαρμογές Πολιτικής Προστασίας και συναφείς υπηρεσίες»