«Υπηρεσίες Εκπόνησης Ανάλυσης Επιχειρησιακών Επιπτώσεων και Σχεδίου Επιχειρησιακής Συνέχειας», Κωδικός ΟΠΣ ΤΑ 5203256
Buyer: ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ Μ.Α.Ε. (ΚτΠ ΜΑΕ)
- Published
- 29 January 2025
- Submission deadline
- 4 March 2025, 14:00
- Estimated value
- €780,000
- Place of performance
- EL304
- Procedure
- Open procedure
- Lots
- 1
- Documents
- 1
- Notice number
- 00059878-2025
- Reference
- ee0851ab-dc59-4f3f-a0d6-6479dc72ff4f
- Official source
- Official source
CPV codes
- 72221000Servicios de consultoría en análisis empresarial
- 80000000Servicios de enseñanza y formación
Description
Το συγκεκριμένο υποέργο (Υποέργο 1), αφορά στη μελέτη και υλοποίηση των απαραίτητων ενεργειών για τη διασφάλιση της Επιχειρησιακής Συνέχειας σε όλη τη Δημόσια Διοίκηση, ούτως ώστε οι υπάλληλοι οποιουδήποτε δημόσιου φορέα, που θα ενταχθεί στην παρούσα δράση, να είναι σε θέση να εκπληρώνουν τις εργασιακές τους υποχρεώσεις εξ’ αποστάσεως με ασφαλή τρόπο. Στα πλαίσια του έργου θα μελετηθούν οι ανάγκες για το σύνολο της Δημόσιας Διοίκησης. Εντάσσεται, δε, στην ευρύτερη δράση για την ενίσχυση της ασφάλεια των πληροφοριών του Δημοσίου Τομέα που προβλέπει την προμήθεια περίπου 1.150 φορητών υπολογιστών, συνδέσεων 4G/5G μέσω ενός Παρόχου υπηρεσιών διαδικτύου (ISP), σύνδεσης VPN μέσω δικτύου ΣΥΖΕΥΞΙΣ. Το έργο θα μελετήσει αρχικά τις ανάγκες σε ολόκληρο τον δημόσιο τομέα και θα καταρτίσει ένα Σχέδιο Επιχειρησιακής Συνέχειας (Business Continuity Plan) για το σύνολο του, ενώ σε πρώτη φάση οι σχετικές δράσεις θα επηρεάσουν μια ενδεικτική «ομάδα» δηλαδή τους υπαλλήλους του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης. Συγκεκριμένα, σκοπός της μελέτης είναι η ανάλυση των διαφόρων δραστηριοτήτων, η καταγραφή των αναγκών για την επιτυχή εκτέλεσή τους, καθώς και οι πιθανές συνέπειες σε περίπτωση απρόβλεπτης δια…
Award criteria
- Quality — Κ1. Κατανόηση Έργου
- Quality — Κ2. Υπηρεσίες Σύνταξης Σχεδίου Επιχειρηματικής Συνέχειας
- Quality — Κ3. Μεθοδολογία Υλοποίησης Έργου
- Price — Λi = 80 * ( Βi / Βmax ) + 20 * (Kmin/Ki)
Official publications
- TED · 00059878-2025 · 29 January 2025
- OJS · 20/2025 · 29 January 2025
Other tenders from ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ Μ.Α.Ε. (ΚτΠ ΜΑΕ)
- «Αναδιαμόρφωση του Προγράμματος ΔΙΑΥΓΕΙΑ - ΔΙΑΥΓΕΙΑ ΙΙΙ»
- «Παροχή υπηρεσιών Ανεξάρτητου Ελεγκτή, σύμφωνα με το Εγχειρίδιο Διαδικασιών Συστήματος Διαχείρισης και Ελέγχου (ΣΔΕ) όπως αυτό εκάστοτε…
- «Ψηφιακός Μετασχηματισμός Διαδικασιών Κτήσης Ιθαγένειας»
- «Υποστήριξη στην παρακολούθηση των έργων ευθύνης της Περιφέρειας Θεσσαλίας, μέσω δημιουργίας Γραφείου Παρακολούθησης / Διαχείρισης Έργων…
- Διακήρυξη Ανοικτού Ηλεκτρονικού Διαγωνισμού άνω των ορίων για την «Αναβάθμιση των Συστημάτων Πληροφορικής και της Ασφάλειας της Επιτροπής…
- Ψηφιοποίηση Αρχείου Υπουργείου Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής (Υ.ΝΑ.Ν.Π)
- «Ψηφιοποίηση και τεκμηρίωση αρχείων Εταιρείας Μακεδονικών Σπουδών και δημιουργία Ψηφιακού Μουσείου»
- Ανάπτυξη υπηρεσιών προστιθέμενης αξίας του Μητρώου Πολιτών
- «Υπηρεσίες Επέκτασης και Υποστήριξης του συστήματος διαχείρισης ραντεβού και εκτέλεσης εμβολιασμών για την εφαρμογή νέων διαδικασιών…
- «Ψηφιακές εφαρμογές Πολιτικής Προστασίας και συναφείς υπηρεσίες»