Ολοκληρωμένο Πληροφοριακό Σύστημα ΣΗΔΕ Διαβαθμισμένης Αλληλογραφίας (Κλειστό ΣΗΔΕ) και Ανοικτού Δικτύου (Open ΣΗΔΕ), του Υπουργείου Εξωτερικών
Buyer: ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ Μ.Α.Ε. (ΚτΠ ΜΑΕ)
- Published
- 2 January 2025
- Submission deadline
- 17 February 2025, 13:00
- Estimated value
- €2,541,935
- Place of performance
- Αθήνα, EL303
- Procedure
- Open procedure
- Lots
- 1
- Documents
- 1
- Notice number
- 00000122-2025
- Reference
- 83f52f4d-7f32-4e6f-a6be-5f81a80ac81a
- Official source
- Official source
CPV codes
- 72200000Servicios de programación de software y de consultoría
- 48620000Sistemas operativos
- 48000000Paquetes de software y sistemas de información
- 80533100Servicios de formación informática
Description
Φυσικό αντικείμενο του έργου αποτελεί η προμήθεια δύο (2) ανεξάρτητων υποδομών εξοπλισμού (εξυπηρετητές, δικτυακές μονάδες αποθήκευσης NAS), των απαραίτητων αδειών λογισμικού (βάσεων δεδομένων και εικονοποίησης) για τη φιλοξενία και λειτουργία της υποδομής ΣΗΔΕ βαθμού ΑΔΙΑΒΑΘΜΗΤΟ και βαθμού ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗΣ ΧΡΗΣΕΩΣ κατά τον Εθνικό Κανονισμό Ασφαλείας, τειχών προστασίας EAL4, καθώς και η υλοποίηση άλλων υπηρεσιών για την περαιτέρω αξιοποίηση των δυνατοτήτων της υποδομής και πρόσβασης στη διαθέσιμη πληροφορία. Στο υπάρχον ΣΗΔΕ διακινούνται έγγραφα διαφορετικών διαβαθμίσεων, με αποτέλεσμα να λαμβάνονται τα μέτρα ασφαλείας που προβλέπονται για την υψηλότερη διαβάθμιση, γεγονός που προκαλεί έναν αριθμό δυσκολιών στους χρήστες και τους διαχειριστές. Ενδεικτικά, το ΣΗΔΕ λειτουργεί σε ανεξάρτητη δικτυακή υποδομή, η οποία δεν παρέχει πρόσβαση στο διαδίκτυο, οι δυνατότητες των χρηστών έχουν (σχετικά) περιοριστεί με βάση τον ΕΚΑ, η πρόσβαση στην πληροφορία διέπεται από την Αρχή της Ανάγκης Γνώσης και γίνεται μέσω συγκεκριμένων τερματικών ειδικά παραμετροποιημένων, η διασύνδεση επιτρέπεται με Πληροφοριακά Συστήματα αντίστοιχης διαβάθμισης, ενώ υπάρχει μεγάλο διαχειριστικό κόστος. Στο πλαίσιο του …
Award criteria
- Quality — ΤΕΧΝΙΚΗ ΛΥΣΗ
- Quality — ΠΑΡΕΧΟΜΕΝΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ
- Quality — ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ - ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ
- Price — Πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά είναι εκείνη που παρουσιάζει το μεγαλύτερο Λi ο οποίος υπολογίζεται με βάση τον παρακάτω τύπο: Λi = 80 * ( Βi / Βmax ) + 20 * (Kmin/Ki)
Official publications
- TED · 00000122-2025 · 2 January 2025
- OJS · 1/2025 · 2 January 2025
Other tenders from ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ Μ.Α.Ε. (ΚτΠ ΜΑΕ)
- «Αναδιαμόρφωση του Προγράμματος ΔΙΑΥΓΕΙΑ - ΔΙΑΥΓΕΙΑ ΙΙΙ»
- «Παροχή υπηρεσιών Ανεξάρτητου Ελεγκτή, σύμφωνα με το Εγχειρίδιο Διαδικασιών Συστήματος Διαχείρισης και Ελέγχου (ΣΔΕ) όπως αυτό εκάστοτε…
- «Ψηφιακός Μετασχηματισμός Διαδικασιών Κτήσης Ιθαγένειας»
- «Υποστήριξη στην παρακολούθηση των έργων ευθύνης της Περιφέρειας Θεσσαλίας, μέσω δημιουργίας Γραφείου Παρακολούθησης / Διαχείρισης Έργων…
- Διακήρυξη Ανοικτού Ηλεκτρονικού Διαγωνισμού άνω των ορίων για την «Αναβάθμιση των Συστημάτων Πληροφορικής και της Ασφάλειας της Επιτροπής…
- Ψηφιοποίηση Αρχείου Υπουργείου Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής (Υ.ΝΑ.Ν.Π)
- «Ψηφιοποίηση και τεκμηρίωση αρχείων Εταιρείας Μακεδονικών Σπουδών και δημιουργία Ψηφιακού Μουσείου»
- Ανάπτυξη υπηρεσιών προστιθέμενης αξίας του Μητρώου Πολιτών
- «Υπηρεσίες Επέκτασης και Υποστήριξης του συστήματος διαχείρισης ραντεβού και εκτέλεσης εμβολιασμών για την εφαρμογή νέων διαδικασιών…
- «Ψηφιακές εφαρμογές Πολιτικής Προστασίας και συναφείς υπηρεσίες»