Motor, koblingsender og gear internals til kompressor-tog
Buyer: Energinet Gastransmission A/S
- Published
- 17 April 2024
- Place of performance
- Tappernøje, DK022
- Procedure
- Negotiated procedure
- Lots
- 1
- Notice number
- 00227929-2024
- Reference
- 2609e0ab-2ea7-4bc4-98da-787e596b7520
- Official source
- Official source
CPV codes
- 31170000Transformadores
- 34320000Piezas de recambio mecánicas, excepto motores y partes de motores
- 42123100Compresores de gas
Description
Ved udbudsbekendtgørelse offentliggjort den 4. juli 2018 udbød Energinet kontakt om køb af gaskompressor kapacitet samt et standby kompressorsystem til kompressorstation Everdrup, der er etableret som en del af Baltic Pipe-projektet. Siemens A/S blev tildelt kontrakten og har designet, leveret og installeret systemerne på station Everdrup. Kompressorsystemet (elektrisk drevet centrifugal kompressor enhed) består af 5 komponenter i daglig tale ”tog”: kompressor, gear, motor, frekvensomformer og transformer. På kompressorstationen er der etableret standby tog, så der altid er backup (redundans). Dette er nødvendigt af hensyn til forsyningssikkerheden og Danmarks forpligtelse til at sikre kontinuerlig forsyning gennem Baltic Pipe til Polen. Komponenterne i ”toget” er specialdesignet og omfattet af garanti fra producenten Siemens. For at sikre at der til enhver tid er redundans er det nødvendigt at indkøbe en motor til reservedelslageret da motoren er specialfremstillet med en leveringstid på 12 måneder. Motoren er derfor ikke en hyldevare, men en kritisk reservedel, da der dels ikke kan indsættes en motor i toget, der ikke er designet og dimensioneret i forhold til de øvrige kompon…
Awards
| Awarded to | Amount | Date |
|---|---|---|
| Siemens Energy | — | — |
Official publications
- TED · 00227929-2024 · 17 April 2024
- OJS · 76/2024 · 17 April 2024