El Vínculo El Vínculo.
Awarded European Union Supplies

Motor, koblingsender og gear internals til kompressor-tog

Buyer: Energinet Gastransmission A/S

Published
31 July 2025
Estimated value
€2,263,551
Place of performance
Tappernøje, DK022
Procedure
Negotiated procedure
Lots
1
Notice number
00500540-2025
Reference
2609e0ab-2ea7-4bc4-98da-787e596b7520
Official source
Official source

CPV codes

Description

Ved udbudsbekendtgørelse offentliggjort den 4. juli 2018 udbød Energinet kontakt om køb af gaskompressor kapacitet samt et standby kompressorsystem til kompressorstation Everdrup, der er etableret som en del af Baltic Pipe-projektet. Siemens A/S blev tildelt kontrakten og har designet, leveret og installeret systemerne på station Everdrup. Kompressorsystemet (elektrisk drevet centrifugal kompressor enhed) består af 5 komponenter i daglig tale ”tog”: kompressor, gear, motor, frekvensomformer og transformer. På kompressorstationen er der etableret standby tog, så der altid er backup (redundans). Dette er nødvendigt af hensyn til forsyningssikkerheden og Danmarks forpligtelse til at sikre kontinuerlig forsyning gennem Baltic Pipe til Polen. Komponenterne i ”toget” er specialdesignet og omfattet af garanti fra producenten Siemens. For at sikre at der til enhver tid er redundans er det nødvendigt at indkøbe en motor til reservedelslageret da motoren er specialfremstillet med en leveringstid på 12 måneder. Motoren er derfor ikke en hyldevare, men en kritisk reservedel, da der dels ikke kan indsættes en motor i toget, der ikke er designet og dimensioneret i forhold til de øvrige kompon…

Awards

Awarded toAmountDate
Siemens Energy €2,263,551

Official publications