ΜΕΛΕΤΗ ΠΑΡΑΚΑΜΨΗΣ ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ
Buyer: ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΒΟΡΕΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ (ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΧΙΟΥ)
- Published
- 7 March 2025
- Submission deadline
- 29 April 2025, 12:00
- Estimated value
- €1,109,310
- Place of performance
- Χίος, EL413
- Procedure
- Open procedure
- Lots
- 1
- Documents
- 1
- Notice number
- 00151357-2025
- Reference
- 77f15ae9-cec1-4b49-87be-10b9f8705501
- Official source
- Official source
CPV codes
- 71320000Servicios de diseño técnico
- 71351810Servicios topográficos
- 90700000Servicios medioambientales
- 71322500Servicios de diseño técnico de instalaciones de tráfico
- 71334000Servicios de ingeniería mecánica y eléctrica
- 71351000Servicios de prospección geológica, geofísica y otros tipos de prospección científica
Description
"Το αντικείμενο της παρούσας μελέτης αφορά στην κυκλοφοριακή αποσυμφόρηση του υφιστάμενου στενού οδικού δικτύου, ώστε να αποφευχθεί η κίνηση εντός του οικισμού του Βροντάδου, όπου διέρχεται η επαρχιακή οδός Χίου – Βολισσού. Το τμήμα αυτό της οδού Χίου - Βολισσού από την περιοχή «Λατόμι» έως την αρχή των ελιγμών του Αίπους έχει περιορισμένο πλάτος και ανεπαρκή γεωμετρικά χαρακτηριστικά. Με την μελέτη και υλοποίηση του έργου της παράκαμψης Βροντάδου, θα έχουμε: - Ένα σύστημα έργων Βορρά - Νότου, και επικοινωνίας με οικισμούς Δυτικά και βορειοδυτικά του πολεοδομικού συγκροτήματος της πόλης Χίου και Βροντάδου, χωρίς την είσοδο των οχημάτων στο κέντρο της πόλης. - Μείωση του χρόνου διαδρομής. - Άνετη και εύκολη πρόσβαση από και προς το Αεροδρόμιο της Χίου. - Αποσυμφόρηση από την κυκλοφορία της παραλιακής ζώνης του Βροντάδου, που θα συνεισφέρει στην ήπια τουριστική ανάπτυξη αυτής. - Διάχυση της ανάπτυξης πέρα από τα υφιστάμενα όρια της πόλης του Βροντάδου προς Βορρά. - Μείωση των ατυχημάτων που προκαλεί το δίκτυο που δεν επαρκεί για την εξυπηρέτηση διερχόμενης κυκλοφορίας ιδιαίτερα τους καλοκαιρινούς μήνες. Η υλοποίηση του φυσικού αντικειμένου της παρούσας σύμβασης αποσκοπεί: - στη μελέτ…
Award criteria
- Quality — Αναφέρονται στο άρθρο 21 της Διακήρυξης: Κριτήριο 1ο Τεχνικής Προσφοράς (Κ1) Αξιολογείται ο βαθμός κατανόησης του αντικειμένου και των στόχων της προς εκπόνηση μελέτης, κυρίως δε η επισήμανση…
Official publications
- TED · 00151357-2025 · 7 March 2025
- OJS · 47/2025 · 7 March 2025