«Κέντρο Ψηφιακής Συντήρησης ΕΡΤ»
Buyer: ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ Μ.Α.Ε. (ΚτΠ ΜΑΕ)
- Published
- 12 November 2025
- Submission deadline
- 27 November 2025, 13:00
- Estimated value
- €2,327,000
- Place of performance
- EL301
- Procedure
- Open procedure
- Documents
- 4
- Notice number
- 00751292-2025
- Reference
- c19d069a-5385-4780-af66-bbc72b42a617
- Official source
- Official source
CPV codes
- 30233000Dispositivos multimedia de almacenamiento y lectura
- 32424000Infraestructura de red
- 30236200Procesador de datos
- 30214000Puestos de trabajo
- 48820000Servidores
- 48100000Paquetes de software específico de un sector económico
- 32320000Equipo audiovisual y de televisión
- 38651000Cámaras fotográficas
Description
Το Αρχείο της ΕΡΤ περιλαμβάνει περισσότερα από ένα εκατομμύριο τεκμήρια, πολλά εκ των οποίων μοναδικά, στα οποία έχουν καταγραφεί τα σημαντικότερα γεγονότα της ιστορίας και του πολιτισμού της χώρας μας από τις αρχές του 20ου αιώνα. Αποτελεί μοναδικό περιουσιακό στοιχείο της δημόσιας ραδιοτηλεόρασης και αναπόσπαστο μέρος της άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς της Ελλάδας. Η ψηφιακή συντήρηση, διάσωση και ανάδειξή του για το δημόσιο όφελος λειτουργεί ως επιταχυντής δράσεων στον τομέα του πολιτισμού, της εκπαίδευσης και της έρευνας. Μπορεί έτσι να αποκτήσει μοναδική χρησιμότητα για το σύνολο των πολιτών. Το Αρχείο της ΕΡΤ είναι το σημαντικότερο οπτικοακουστικό αρχείο της χώρας μας. Περιλαμβάνει περισσότερο από το 80% του συνολικού οπτικοακουστικού πολιτιστικού πλούτου της χώρας μας. Διαθέτει επίσης σημαντικό αρχείο ραδιοφώνου, φωτογραφικό αρχείο, αρχείο με παρτιτούρες και κείμενα. Το μεγαλύτερο μέρος του Αρχείου έχει σπάνιο, μοναδικό και ιστορικό χαρακτήρα. Ως εκ τούτου είναι απαραίτητη η διάσωση, η συντήρηση, η ψηφιοποίηση, η τεκμηρίωση και η ανάδειξή του. Με τις δράσεις που υλοποιήθηκαν στο πλαίσιο των προσκλήσεων 65 και 172 του Ε.Π. «Κοινωνία της Πληροφορίας», δράσεων του ΕΣΠΑ αλλά κ…
Lots (4)
| Lot | Description | CPV code | Amount |
|---|---|---|---|
| 1 | TMHMA A: «Κέντρο Ψηφιακής Συντήρησης ΕΡΤ» | 30233000 Dispositivos multimedia de almacenamiento y lectura | €1,800,000 |
| 2 | ΤΜΗΜΑ Β: «Κέντρο Ψηφιακής Συντήρησης ΕΡΤ» | 48100000 Paquetes de software específico de un sector económico | €60,000 |
| 3 | ΤΜΗΜΑ Γ: «Κέντρο Ψηφιακής Συντήρησης ΕΡΤ» | 32320000 Equipo audiovisual y de televisión | €257,000 |
| 4 | ΤΜΗΜΑ Δ: «Κέντρο Ψηφιακής Συντήρησης ΕΡΤ» | 48000000 Paquetes de software y sistemas de información | €210,000 |
Award criteria
- Price — Κριτήριο ανάθεσης της σύμβασης είναι η πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά βάσει τιμής, για κάθε Τμήμα ξεχωριστά. Οι προσφορές θα κατατεθούν ξεχωριστά για κάθε ΤΜΉΜΑ του έργου για όλα τα…
- Price — Κριτήριο ανάθεσης της σύμβασης είναι η πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά βάσει τιμής, για κάθε Τμήμα ξεχωριστά. Οι προσφορές θα κατατεθούν ξεχωριστά για κάθε ΤΜΉΜΑ του έργου για όλα τα…
- Price — Κριτήριο ανάθεσης της σύμβασης είναι η πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά βάσει τιμής, για κάθε Τμήμα ξεχωριστά. Οι προσφορές θα κατατεθούν ξεχωριστά για κάθε ΤΜΉΜΑ του έργου για όλα τα…
- Price — Κριτήριο ανάθεσης της σύμβασης είναι η πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά βάσει τιμής, για κάθε Τμήμα ξεχωριστά. Οι προσφορές θα κατατεθούν ξεχωριστά για κάθε ΤΜΉΜΑ του έργου για όλα τα…
Official publications
- TED · 00751292-2025 · 12 November 2025
- OJS · 218/2025 · 12 November 2025
Other tenders from ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ Μ.Α.Ε. (ΚτΠ ΜΑΕ)
- «Αναδιαμόρφωση του Προγράμματος ΔΙΑΥΓΕΙΑ - ΔΙΑΥΓΕΙΑ ΙΙΙ»
- «Παροχή υπηρεσιών Ανεξάρτητου Ελεγκτή, σύμφωνα με το Εγχειρίδιο Διαδικασιών Συστήματος Διαχείρισης και Ελέγχου (ΣΔΕ) όπως αυτό εκάστοτε…
- «Ψηφιακός Μετασχηματισμός Διαδικασιών Κτήσης Ιθαγένειας»
- «Υποστήριξη στην παρακολούθηση των έργων ευθύνης της Περιφέρειας Θεσσαλίας, μέσω δημιουργίας Γραφείου Παρακολούθησης / Διαχείρισης Έργων…
- Διακήρυξη Ανοικτού Ηλεκτρονικού Διαγωνισμού άνω των ορίων για την «Αναβάθμιση των Συστημάτων Πληροφορικής και της Ασφάλειας της Επιτροπής…
- Ψηφιοποίηση Αρχείου Υπουργείου Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής (Υ.ΝΑ.Ν.Π)
- «Ψηφιοποίηση και τεκμηρίωση αρχείων Εταιρείας Μακεδονικών Σπουδών και δημιουργία Ψηφιακού Μουσείου»
- Ανάπτυξη υπηρεσιών προστιθέμενης αξίας του Μητρώου Πολιτών
- «Υπηρεσίες Επέκτασης και Υποστήριξης του συστήματος διαχείρισης ραντεβού και εκτέλεσης εμβολιασμών για την εφαρμογή νέων διαδικασιών…
- «Ψηφιακές εφαρμογές Πολιτικής Προστασίας και συναφείς υπηρεσίες»