HANKINTAILMOITUS: Magneettikuvauslaitteiston hankinnan kilpailutus
Buyer: Kainuun hyvinvointialue
- Published
- 15 October 2025
- Submission deadline
- 17 November 2025, 21:59
- Estimated value
- €1,400,000
- Place of performance
- Kajaani, FI1D8
- Procedure
- Open procedure
- Lots
- 1
- Documents
- 1
- Notice number
- 00678504-2025
- Reference
- fd273adc-cc17-477c-a5d3-0db701b9a2a7
- Official source
- Official source
CPV codes
- 33000000Equipamiento y artículos médicos, farmacéuticos y de higiene personal
- 33113000Equipo de imaginería por resonancia magnética
Description
Kainuun hyvinvointialue pyytää tarjouksia magneettikuvauslaitteiston osalta tämän tarjouspyynnön ja muun tarjouspyyntöaineiston mukaisesti. Hankinnan kilpailutus on hankintalain (Laki julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista 1397/2016) mukainen EU-kynnysarvon ylittävä tavarahankinta. Kainuun hyvinvointialue hankkii 1,5 teslan magneettikuvauslaitteiston nykyisen (Siemens Magnetom Avanto Fit 1,5T) magneettikuvauslaitteiston tilalle. Nykyisellä magneettikuvauslaitteistolla on tehty n. 3700 tutkimusta vuodessa (2024), joista n. 7 % on ollut lasten tutkimuksia. Nykyisen magneettikuvauslaitteiston tekniset tiedot ja ominaisuudet on ilmoitettu liitteessä 3. Kainuun hyvinvointialue valitsee hankinnan kilpailutuksen perusteella yhden (1) toimittajan toimittamaan magneettikuvauslaitteiston. Hankittavan magneettikuvauslaitteiston sopimuskauden täytäntöönpano tulee toteutua viimeistään vuoden 2025 loppuun mennessä ja hankittavan magneettikuvauslaitteiston käyttöönotto tulee toteutua viimeistään vuoden 2026 loppukevään-alkusyksyn aikana. Kaikki muut tarkemmat ja yksityiskohtaisemmat tiedot on kuvattu tässä tarjouspyynnössä sekä muussa tarjouspyyntöaineistossa. Hankinnassa noudat…
Award criteria
- Price — Tarjousten valintaperusteena on kokonaistaloudellinen edullisuus, jonka perusteena on paras hinta-laatusuhde (hinta 50 %, laatu 50 %). Mikäli useampi tarjoaja saa saman pistemäärän, Tilaaja arpoo…
- Quality — Tarjousten valintaperusteena on kokonaistaloudellinen edullisuus, jonka perusteena on paras hinta-laatusuhde (hinta 50 %, laatu 50 %). Mikäli useampi tarjoaja saa saman pistemäärän, Tilaaja arpoo…
Official publications
- TED · 00678504-2025 · 15 October 2025
- OJS · 198/2025 · 15 October 2025