Efterbehandling Tuna 3:1
Buyer: Sandviken Energi AB
- Published
- 7 August 2025
- Submission deadline
- 18 August 2025, 23:59
- Estimated value
- 7,000,000 kr
- Place of performance
- SE313
- Procedure
- Open procedure
- Lots
- 1
- Documents
- 1
- Notice number
- 00519240-2025
- Reference
- d972c9f4-4bf4-47a3-a6f5-b0f1ac7ea9e3
- Official source
- Official source
CPV codes
- 45112360Trabajos de rehabilitación del suelo
- 45112340Trabajos de descontaminación de suelos
- 45232451Trabajos de drenaje y de superficie
- 45236000Trabajos de explanación
- 90522300Servicios de tratamiento de terrenos contaminados
- 90522400Limpieza y tratamiento de terrenos
- 90722100Rehabilitación de emplazamientos industriales
Description
På fastigheten Tuna 3:1 i Sandviken finns ett upplagsområde med en stor hög av jordmassor och asfaltsrester. Entreprenör ska anlägga tillfällig väg i Verkstadsgatans förlängning, schakta fram massor och lägga i högar som sedan provtas och klassas av beställaren. Efter att entreprenören erhållit information om klassning ska entreprenören lasta och transportera massorna till mottagningsanläggning eller annan mottagare med tillstånd att ta emot massor med aktuellt föroreningsinnehåll. Den slutliga klassificeringen av massorna sker under entreprenadtiden, baserat på provtagning och analys som utförs av beställaren efter avrop från entreprenören.
Award criteria
- Quality — 100% pris
Official publications
- TED · 00519240-2025 · 7 August 2025
- OJS · 150/2025 · 7 August 2025