Uvildig undersøgelse af Nordic Waste-forløbet
Buyer: Randers Kommune
- Published
- 9 August 2024
- Place of performance
- Randers, DK042
- Lots
- 1
- Notice number
- 00481613-2024
- Official source
- Official source
CPV codes
- 79100000Servicios jurídicos
- 79400000Servicios de consultoría comercial y de gestión y servicios afines
Description
Randers Kommunes byråd har den 26. februar 2024 besluttet at gennemføre en uvildig undersøgelse af en række forhold omkring Nordic Waste-forløbet. Forholdene, der ønskes undersøgt, er primært af juridisk karakter, men der er derudover behov for også at undersøge forhold af mere organisatorisk og miljøfaglig karakter. Der vurderes i udbudsretlig forstand at være tale om en juridisk tjenesteydelse, hvorved opgaven vurderes omfattet af Udbudslovens afsnit III. Der arbejdes på nuværende tidspunkt på et udbudsmateriale, der forventes offentliggjort ultimo september 2024. Udbuddet forventes gennemført som et offentligt udbud. Nærmere oplysninger om udbudsprocessen vil fremgå af kommende udbudsbekendtgørelse med tilhørende udbudsmateriale. Formålet med nærværende bekendtgørelse er således alene at varsle det kommende udbud, således interesserede kan iværksætte evt. indledende overvejelser omkring deltagelse i udbuddet.
Official publications
- TED · 00481613-2024 · 9 August 2024
- OJS · 155/2024 · 9 August 2024