Udbygning af Rute 18 nord om Herning til motorvej
Buyer: The Danish Road Directorate (DRD)
- Published
- 11 December 2024
- Estimated value
- 4,000,000 kr
- Procedure
- Open procedure
- Lots
- 1
- Notice number
- 00757448-2024
- Reference
- 4a98aa9d-3dac-4ed7-9ea6-c0029a74a341
- Official source
- Official source
CPV codes
- 71000000Servicios de arquitectura, construcción, ingeniería e inspección
- 71500000Servicios relacionados con la construcción
Description
Som en del af den politiske aftale om Infrastrukturplanen 2035 er det besluttet, at den nuværende tosporede motortrafikvej nord om Herning skal udbygges til en firesporet motorvej. Nærværende udbud omfatter udarbejdelsen af en miljøkonsekvensvurdering af forslag til opgradering af Rute 18 nord om Herning til en firesporet motorvej. Projekteringen af motorvejsprojektet gennemføres internt i Vejdirektoratet. For en yderligere beskrivelse af rådgivningsydelsen henvises til udbudsmaterialet, herunder særligt ydelsesbeskrivelsen. ____________________________________________________________________________________________ Vejdirektoratet udbød ved udbudsbekendtgørelse nr. 471102-2024 (EUT-S-nummer: 151/2024) offentliggjort den 05.08.2024 en rådgiverkontrakt vedr. udbygning af Rute 18 nord om Herning til motorvej. Ved tilbudsfristens udløb den 09.09.2024 havde Vejdirektoratet modtaget 2 tilbud fra to store virksomheder, der begge er etableret i Danmark. Begge tilbud var indgivet elektronisk. Ved mail af 4. oktober 2024 tildelte Vejdirektoratet kontrakten til Sweco Danmark A/S. Kontrakten blev indgået den 4. december 2024. Der er ikke modtaget støtte fra EU-fonde.
Award criteria
- Price — Kriterium for tildeling er det bedste forhold mellem pris og kvalitet. Evalueringsmodellen er af typen prismodeller, og det indebærer, at der for hvert tilbud beregnes en samlet evalueringspris, som…
- Quality — Vurderes på baggrund af underkriterierne b) Projektorganisation og kompetencer samt c) Beskrivelse af opgavens løsning. Kriterium for tildeling er det bedste forhold mellem pris og kvalitet.…
Awards
| Awarded to | Amount | Date |
|---|---|---|
| Sweco Danmark A/S | 4,000,000 kr | — |
Official publications
- TED · 00757448-2024 · 11 December 2024
- OJS · 241/2024 · 11 December 2024