Udbud af rammeaftale om forsikringsydelser
Buyer: FS Ejendomsselskab A/S
- Published
- 6 March 2025
- Submission deadline
- 20 March 2025, 08:00
- Estimated value
- 3,000,000 kr
- Procedure
- Open procedure
- Lots
- 1
- Documents
- 1
- Notice number
- 00148836-2025
- Reference
- 5632f3f0-02a8-4459-aef3-929e3bcd2a8a
- Official source
- Official source
CPV codes
- 66510000Servicios de seguros
- 66514100Seguros relacionados con el transporte
- 66515000Servicios de seguros de daños
- 66515100Servicios de seguros de incendio
- 66515200Servicios de seguros de cosas
Description
I forlængelse af den brede politiske aftale om erstatning til minkavlere og minkfølgeerhverv berørt af COVID-19 (S, V, RV, SF og LA) blev det den 2. november 2023 besluttet, at Finansiel Stabilitet skal stå for håndteringen af de aktiver, som staten overtager fra minkfølgeerhvervene. Opgaven håndteres i praksis af Finansiel Stabilitets datterselskab, FS Ejendomsselskab A/S, som således er kontraktparten. Det forventes, at Finansiel Stabilitet vil overtage aktiver fra i alt ca. 100 minkfølgeerhverv, hvoraf der forventes at være i alt ca. 70 ejendomme. Hovedparten forventes at være beliggende i Jylland. Udover fast ejendom og inventar vil der være tale om en bred portefølje af aktiver, der bl.a. forventes at kunne være varelagre, herunder af foderstof, vogn- og maskinparker, køretøjer, produktionsmaskiner og driftsmateriel. Finansiel Stabilitet vil i forbindelse med håndteringen af de overtagne aktiver få brug for forsikring af aktiverne, indtil de er solgt. Dette udbud vedrører indgåelse af rammeaftale om forsikringsydelser gældende fra den 1. maj 2025. Der er tale om genudbud af den rammeaftale, der blev udbudt ved udbudsbekendtgørelse 739871-2024. Rammeaftalen forventes at have en…
Award criteria
- Price — Evaluering af underkriteriet pris sker baseret på fire delkriterier: 1) en årlig præmierate for hvert af tre trin, 2) en præmie for stilstandsforsikring for hvert af to trin, 3) en timepris for…
- Quality — Evalueringen af dækningsomfang sker ud fra to delkriterier: 1) policeoplæg og 2) forlængelse. Der henvises til udbudsbetingelserne.
Official publications
- TED · 00148836-2025 · 6 March 2025
- OJS · 46/2025 · 6 March 2025