Teknisk rådgivning og bistand vedr. forundersøgelser i Nordhavn
Buyer: Udviklingsselskabet By & Havn I/S
- Published
- 16 May 2025
- Submission deadline
- 17 June 2025, 08:00
- Estimated value
- 2,500,000 kr
- Place of performance
- DK011
- Procedure
- Open procedure
- Lots
- 1
- Documents
- 1
- Notice number
- 00315476-2025
- Reference
- 34545e3e-73e9-4d13-9885-f11d57ab9964
- Official source
- Official source
CPV codes
- 71600000Servicios de ensayo, análisis y consultoría técnicos
- 71000000Servicios de arquitectura, construcción, ingeniería e inspección
- 71500000Servicios relacionados con la construcción
- 71510000Servicios de estudio del emplazamiento
- 71520000Servicios de supervisión de obras
- 71530000Servicios de consultoría en materia de construcción
- 71540000Servicios de gestión de obras
- 71610000Servicios de ensayo y análisis de composición y pureza
Description
By & Havn udvikler nye bykvarterer i København og driver Københavns Havn. Ambitionen er at skabe sunde og sammenhængende bykvarterer af høj kvalitet med fokus på bæredygtighedstiltag og plads til fællesskaber, det gode liv i byen og en levende havn i samspil med københavnerne. By & Havn har som byudviklingsselskab, grundejer og havnemyndighed en særlig rolle og et særligt ansvar i København. De områder og bykvarterer, By & Havn udvikler, er med til at lægge grund til boliger for titusindvis af københavnere og nye arbejdspladser. By & Havns arbejde rækker flere årtier ud i fremtiden og påvirker både nuværende og fremtidige borgere, virksomheder og gæster i København. By & Havns aktiviteter finansierer offentlig infrastruktur, der gør det lettere at være københavner. By & Havn ønsker at indgå en rammeaftale (herefter benævnt ”Kontrakten”) med én leverandør vedrørende teknisk rådgivning og bistand vedr. forundersøgelser i Nordhavn, omfattende to Delopgaver: 1. Forundersøgelser for nedrivning af to bygninger i Nordhavn (HVC, Levantkaj 1-3, Svanemølleholm og CMP Domicil, Containervej 9, Levantkaj). Nedrivningerne er nødvendigt for at skabe plads til metro M4 og er omfattet af beken…
Award criteria
- Price — Evalueringen af underkriteriet ”Pris” vil ske på baggrund de to automatiske beregnede evalueringspriser i den udfyldte tilbudsliste (bilag VI): • Tilbudssum Delopgave 1 (Delopgave 1A og 1B) •…
- Quality — Tilbudsgivers forslag til løsning af Delopgave 1
- Quality — Tilbudsgivers organisation vedrørende løsning af Delopgave 2
Official publications
- TED · 00315476-2025 · 16 May 2025
- OJS · 94/2025 · 16 May 2025