Support, vedligeholdelse, drift samt videreudvikling af hjv.dk
Buyer: Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse
- Published
- 16 April 2024
- Estimated value
- 12,000,000 kr
- Place of performance
- DK012
- Procedure
- Negotiated procedure
- Lots
- 1
- Notice number
- 00222706-2024
- Reference
- 0b62a67d-fa2a-4939-844d-d68e2a723ed2
- Official source
- Official source
CPV codes
- 72000000Servicios TI: consultoría, desarrollo de software, Internet y apoyo
- 48000000Paquetes de software y sistemas de información
- 72100000Servicios de consultoría en equipo informático
- 72200000Servicios de programación de software y de consultoría
- 72210000Servicios de programación de paquetes de software
- 72500000Servicios informáticos
- 72600000Servicios de apoyo informático y de consultoría
Description
FMI har efter EU udbud, som offentliggjort ved udbudsbekendtgørelse nr. 2015/S 233423615, indgået kontrakt med Fellowmind Denmark A/S (tidligere ProActive A/S) om drift, overvågning, support vedligehold, videreudvikling, rådgivning og administration af systeminfrastruktur af bl.a. HJV.dk. FMI er i færd med at fastlægge den infrastruktur, der skal erstatte den nuværende løsning/kontrakt, og forventer inden længe at udbyde den nye løsning. Overvejelserne har været vanskelige og langvarige, herunder grundet forskellige krav og hensyn til datasikkerhed mv., som stiller særlige krav til den kommende løsning. FMI har vurderet, at det er nødvendigt for gennemførelse af den nuværende kontrakt, at den nuværende leverandør, Fellowmind Denmark A/S, leverer supplerende ydelser frem til den nye aftale træder i kraft forventet ultimo 2024. FMI har derfor forlænget den eksisterende aftale med 12 måneder. Aftalen om forlængelse blev indgået den 29. november 2023 og udløber den 30. november 2024. De supplerende ydelser består i levering af de samme ydelser, som er konkurrenceudsat i udbuddet, i en længere periode. Ændringen, dvs. kontraktforlængelsen, som er offentliggjort ved ændringsbekendtgørels…
Award criteria
- Price — Der er tale om en ændring af en eksisterende kontrakt, og der er derfor ikke anvendt tildelingskriterier.
Awards
| Awarded to | Amount | Date |
|---|---|---|
| Fellowmind Denmark A/S | 12,000,000 kr | — |
Official publications
- TED · 00222706-2024 · 16 April 2024
- OJS · 75/2024 · 16 April 2024
Other tenders from Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse
- Markedsdialog vedr. rammeaftale om medieydelser
- Markedsundersøgelse vedrørende levering af køreskoleundervisning
- Rammeaftale vedrørende levering af fentanyl placebo
- Rammeaftale om levering, vedligeholdelse og reparation af lagerreoler og tilbehør hertil
- Udbud af kontrakt om drift, support og vedligeholdelse af Veteranassistenten
- Reparation og vedligeholdelse af krigsskibe
- Anskaffelse af massespektrometer
- Udbud af rammeaftale vedrørende levering, servicering og vedligeholdelse af højtryksåndedrætsluftkompressorer
- Markedsdialog i forbindelse med anskaffelse af værnemidler (kemikaliehandsker, kemikaliedragter og andet beskyttelsesbeklædning samt…
- Anskaffelse af fragmentationsradar