Suorahankintailmoitus Laboratoriotutkimusten hankinnasta
Buyer: Vankiterveydenhuollon yksikkö
- Published
- 7 August 2025
- Procedure
- Other
- Lots
- 1
- Notice number
- 00518911-2025
- Reference
- ae33d02a-6918-4887-bc88-3b578d2e4174
- Official source
- Official source
CPV codes
- 85145000Servicios prestados por laboratorios médicos
Description
Vankiterveydenhuollon yksikkö kilpailutti laboratoriotutkimuksia koskevan hankinnan. Tarjouspyyntö on julkaistu Hilmassa 17.04.2025 (2025-023479) ja TED:ssä 17.04.2025 (253169-2025). Ilmoituksen tunniste: 9021f1c8-6be5-477b-a242-937df2d86d65 Hankintayksikkö ei saanut edellä mainitussa kilpailutuksessa lainkaan tarjouksia Itä-Suomen alueelle ja Pohjois-Suomen alueelle. Hankinnan kohteena ovat laboratoriotutkimukset, jotka sisältävät mm. veri- ja virtsanäytteet, limakalvo- ja eritenäytteet sekä ulostenäytteet. Hankintalain 40 §:n 2 momentin 1 kohdan mukaan hankintayksikkö voi valita suorahankinnan, jos avoimessa tai rajoitetussa menettelyssä ei ole saatu lainkaan osallistumishakemuksia tai tarjouksia taikka soveltuvia osallistumishakemuksia tai tarjouksia; lisäedellytyksenä on, että alkuperäisiä tarjouspyynnön ehtoja ei olennaisesti muuteta. Hankintayksikkö siirtyy edellä mainitusta syystä suorahankintaan.
Award criteria
- Price — Tutkimusten hinta.
Awards
| Awarded to | Amount | Date |
|---|---|---|
| Islab | €572,000 | — |
| Nordlab | €572,000 | — |
| SYNLAB Suomi Oy | €572,000 | — |
Official publications
- TED · 00518911-2025 · 7 August 2025
- OJS · 150/2025 · 7 August 2025