Regenerare urbană Zona centrală – Piața „Mircea cel Bătrân”, strada Unirii și Zona „Trei Fântâni” din Municipiul Tulcea
Buyer: Municipiul Tulcea
- Published
- 7 May 2025
- Submission deadline
- 18 July 2025, 16:00
- Procedure
- Other
- Lots
- 1
- Documents
- 1
- Notice number
- 00294628-2025
- Reference
- f8a00814-05b1-4fce-b049-8799589d15aa
- Official source
- Official source
CPV codes
- 71220000Servicios de diseño arquitectónico
Description
Procedura de atribuire se va realiza prin concursul de soluții organizat ca o procedură independentă conform art. 105 lit. a) din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările și completările ulterioare. Concursul de soluții are ca scop selectarea celei mai bune soluții pentru „Regenerare urbană zona centrală – Piața «Mircea cel Bătrân», str. Unirii și zona «Trei Fântâni»” în urma cărora se va încheia un contract de servicii prin negociere fără publicarea unui anunț de participare, în conformitate cu prevederile art. 104 alin. (7) din Legea nr. 98/2016. Scopul acestui concurs este selecționarea celei mai bune soluții pentru regenerarea urbană a zonei centrale a orașului Tulcea, în vederea atribuirii contractului de proiectare în toate etapele necesare realizării investiției publice. Regenerarea urbană reprezintă un proces de amploare și de durată care necesită o abordare integrată, pluridisciplinară și desfășurată etapizat. Concursul de față constă în formularea unei soluții de amenajare a spațiului public ce ține cont de patrimoniul construit actual și de straturile pe care istoria le-a sedimentat aici. Participanții la concurs sunt instruiți prin documentația de…
Award criteria
- Quality — Se vor puncta următoarele: - rezolvarea sinergică a funcțiunilor propuse pentru zonele de intervenție și a relaționării acestora cu zona de viziune, din punct de vedere urbanistic, arhitectural și…
- Quality — Se vor puncta următoarele: - tipologia de plantație urbană propusă, din perspectiva sustenabilității, a conceptului funcțional și a integrării în ansamblul arhitectural; - folosirea de specii locale…
- Quality — Se vor puncta următoarele: - fezabilitatea soluțiilor propuse, durabilitatea şi sustenabilitatea lor prin propunerea unor soluții cu mentenanță redusă și cu o utilizare rezonabilă a materialelor…
- Quality — Punctajul pentru subfactorul de evaluare „Preţul ofertei” se acordă astfel a) Pentru cel mai scăzut dintre prețurile ofertate, se acordă Punctaj maxim P(n)– 5 puncte; b) Pentru celelalte prețuri…
- Quality — Se vor evalua viziunea și dimensiunea strategică propusă pentru dezvoltarea zonei centrale a orașului Tulcea, atât în privința corelării compoziționale a diferitelor spații cât și a potențării…
- Quality — Se va puncta valoarea poetică și atmosfera propunerii prin realizarea unei soluții în acord cu contextul, identitatea și istoria locului, elemente ce pot contribui la intensificarea caracterului și…
- Quality — Se va puncta expresivitatea grafică a planșelor, astfel încât să reflecte capacitatea concurentului de a pune în operă proiectul propus. Prin evidențierea calității reprezentării grafice se poate…
Official publications
- TED · 00294628-2025 · 7 May 2025
- OJS · 88/2025 · 7 May 2025