Rammeaftaler vedrørende anskaffelse og vedligeholdelse af traktorer, havemaskiner, robotplæneklippere og tilbehør
Buyer: Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse
- Published
- 6 September 2024
- Submission deadline
- 11 September 2024, 11:00
- Estimated value
- 130,000,000 kr
- Place of performance
- DK032
- Procedure
- Open procedure
- Documents
- 1
- Notice number
- 00536586-2024
- Reference
- 034a83c6-6421-4436-a7f3-f3eeccdf3054
- Official source
- Official source
CPV codes
- 16000000Maquinaria agrícola
Description
Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (herefter "FMI") udbyder hermed tre rammeaftaler/delaftaler (herefter "Rammeaftalerne") vedrørende levering og vedligeholdelse af traktorer, havemaskiner, robotplæneklippere og tilbehør dertil. Ydelserne har tidligere været udbudt ved udbudsbekendtgørelse 227432-2024, som blev annulleret. Rammeaftalerne er ikke eksklusive, og leverandørerne garanteres derfor ikke nogen mindsteomsætning på rammeaftalerne. Forsvarets Ejendomsstyrelse har hjemtaget opgaver med drift af arealer, skydebaner mv. De er derfor i besiddelse af en ældre materielarv (herefter "Arven"), som skal vedligeholdes, ligesom der er behov for at få anskaffet nyt materiel til løbende erstatning af Arven. Der kan være andre myndigheder, herunder bl.a. Forsvarskommandoen og Beredskabsstyrelsen, der kan have behov for at trække på Rammeaftalerne, jf. også nedenfor under "Yderligere køberdækning". Udbuddet indeholder følgende tre rammeaftaler: Delaftale 1: Anskaffelse og vedligeholdelse af traktorer og påhængsvogne med tilbehør Delaftale 2: Anskaffelse og vedligeholdelse af havemaskiner og vogne med tilbehør Delaftale 3: Anskaffelse og vedligeholdelse af robotplæn…
Lots (3)
| Lot | Description | CPV code | Amount |
|---|---|---|---|
| 1 | Delaftale 1: Anskaffelse og vedligeholdelse af traktorer og påhængsvogne med tilbehør | 16000000 Maquinaria agrícola | 90,000,000 kr |
| 2 | Delaftale 2: Anskaffelse og vedligeholdelse af havemaskiner og vogne med tilbehør | 16000000 Maquinaria agrícola | 35,000,000 kr |
| 3 | Delaftale 3: Anskaffelse og vedligeholdelse af robotplæneklippere med tilbehør | 16000000 Maquinaria agrícola | 5,000,000 kr |
Award criteria
- Price — Se Bilag 3 - Evalueringsmetode (tildelingskriteriet og evalueringsmetode) for nærmere om tildelingskriteriet.
- Quality — Se Bilag 3 - Evalueringsmetode (tildelingskriteriet og evalueringsmetode) for nærmere om tildelingskriteriet.
- Quality — Se Bilag 3 - Evalueringsmetode (tildelingskriteriet og evalueringsmetode) for nærmere om tildelingskriteriet.
Official publications
- TED · 00536586-2024 · 6 September 2024
- OJS · 174/2024 · 6 September 2024
Other tenders from Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse
- Markedsdialog vedr. rammeaftale om medieydelser
- Markedsundersøgelse vedrørende levering af køreskoleundervisning
- Rammeaftale vedrørende levering af fentanyl placebo
- Rammeaftale om levering, vedligeholdelse og reparation af lagerreoler og tilbehør hertil
- Udbud af kontrakt om drift, support og vedligeholdelse af Veteranassistenten
- Reparation og vedligeholdelse af krigsskibe
- Anskaffelse af massespektrometer
- Udbud af rammeaftale vedrørende levering, servicering og vedligeholdelse af højtryksåndedrætsluftkompressorer
- Markedsdialog i forbindelse med anskaffelse af værnemidler (kemikaliehandsker, kemikaliedragter og andet beskyttelsesbeklædning samt…
- Anskaffelse af fragmentationsradar