Rammeaftale om renovering af fire (4) højhuse i Brøndby Strand Parkerne
Buyer: Brøndby Boligselskab afd. 605-608 /v. DAB-Lejerbo, Gl. Køge Landevej 26, 2500 Valby (BB)
- Published
- 5 August 2026
- Estimated value
- 550,000,000 kr
- Place of performance
- DK012
- Procedure
- Negotiated procedure
- Lots
- 1
- Documents
- 1
- Notice number
- 00543220-2026
- Reference
- 666ecc97-75a5-4542-8b4c-e83a2a785acc
- Official source
- Official source
CPV codes
- 45200000Trabajos generales de construcción de inmuebles y obras de ingeniería civil
- 45000000Trabajos de construcción
- 71000000Servicios de arquitectura, construcción, ingeniería e inspección
- 45453100Trabajos de reacondicionamiento
- 45262700Trabajos de transformación de edificios
- 45443000Trabajos de fachada
- 45262410Trabajos de montaje de estructuras de acero para edificios
- 45421132Instalación de ventanas
Description
Med denne udbudsbekendtgørelse udbyder ordregiver en rammeaftale om renovering af fire (4) højhuse i Brøndby Strand Parkerne. Udbuddet gennemføres som konkurrencepræget dialog efter §§ 67-72 i lov nr. 1564 af 15. december 2015 med senere ændringer (”udbudsloven”). Rammeaftalen omfatter totalrenovering af fire højhuse, herunder facaderenovering med renovering af højhusenes facadesystem bestående af klimaskærm med facadeplader, vindueselementer og efterisolering samt stålkonstruktion til bæring af klimaskærm, indvendig renovering og energioptimering mv., udført i hovedentreprise. Højhusene er beliggende på Ulsøparken 1 (UL1), Hallingparken 1 (HP1), Hallingparken 2 (HP2) og Hallingparken 7 (HP7), 2660 Brøndby Strand, og er i det væsentligste ens med hensyn til udseende, konstruktion og antal boliger. I afsnit 1.1 i det Beskrivende Dokument er indsat et billede af et af højhusene. Totalrenoveringen gennemføres som led i helhedsplan HP4. Rammeaftalen tildeles og indgås med én tilbudsgiver, jf. afsnit 8.7 om tilbudsevalueringen i det Beskrivende Dokument. Ordregiver afgiver bestillinger og indgår kontrakter under rammeaftalen ved direkte tildeling. Rammeaftalen og de enkelte kontrakter…
Award criteria
- Price — Evalueringen af underkriteriet ”Pris” foretages på grundlag af den evalueringstekniske pris, jf. afsnit 8.6.2 i det Beskrivende Dokument, som beskrevet i afsnit 8.7.3 i det Beskrivende Dokument.
- Quality — Evalueringen af underkriteriet ”Proces” vil blive foretaget på grundlag af procesbeskrivelsen, jf. afsnit 8.6.3 i det Beskrivende Dokument, som beskrevet i afsnit 8.7.4 i det Beskrivende Dokument.
- Quality — Evalueringen af underkriteriet ”Organisation og nøglepersoner” vil blive foretaget på grundlag af organisationsdiagrammet, beskrivelsen af tilbudsgivers organisation og CV’erne for nøglepersoner, jf.…
Official publications
- TED · 00543220-2026 · 5 August 2026
- OJS · 149/2026 · 5 August 2026
Other tenders from Brøndby Boligselskab afd. 605-608 /v. DAB-Lejerbo, Gl. Køge Landevej 26, 2500 Valby (BB)