Προμήθεια και εγκατάσταση εξοπλισμού για την παρακολούθηση της ατμοσφαιρικής και θαλάσσιας ρύπανσης
Buyer: ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ
- Published
- 12 May 2025
- Submission deadline
- 2 June 2025, 13:00
- Estimated value
- €25,656,123
- Place of performance
- Αθήνα, EL303
- Procedure
- Open procedure
- Notice number
- 00301022-2025
- Reference
- 5f5ab5a7-748a-48a2-a8ee-f3409da8d2ba
- Official source
- Official source
CPV codes
- 38344000Aparatos para el control de la polución
- 43135000Equipo submarino
- 43135100Sistemas de control submarino
- 34930000Equipo marino
- 34513600Barcos de control de la contaminación
- 38400000Instrumentos de medida o control de características físicas
- 38410000Instrumentos de cómputo
- 38120000Instrumentos de meteorología
Description
Η σύμβαση αφορά την προμήθεια και εγκατάσταση εξειδικευμένου εξοπλισμού για την παρακολούθηση και έλεγχο της ατμοσφαιρικής και θαλάσσιας ρύπανσης. Ο εξοπλισμός περιλαμβάνει σταθμούς μέτρησης ατμοσφαιρικών και θαλάσσιων ρύπων, μη επανδρωμένα μέσα (εναέρια, πλωτά και υποβρύχια drones), εξοπλισμό υποβρύχιας καταγραφής και ανάλυσης, καθώς και προηγμένα συστήματα χαρτογράφησης. Τα δεδομένα από την λειτουργία του υπό προμήθεια εξοπλισμού θα αποστέλλονται, συλλέγονται, αποθηκεύονται και διαχειρίζονται στις υφιστάμενες βάσεις δεδομένων της Αναθέτουσας Αρχής, εξασφαλίζοντας την ολοκληρωμένη και άμεση διαχείριση των δεδομένων που θα συλλέγονται για την αξιολόγηση και παρακολούθηση της ατμοσφαιρικής και θαλάσσιας ρύπανσης.
Lots (7)
| Lot | Description | CPV code | Amount |
|---|---|---|---|
| 1 | Τμήμα 1: Προμήθεια και εγκατάσταση εξοπλισμού για την παρακολούθηση της θαλάσσιας ρύπανσης μέσω Εξοπλισμού Συλλογής Δεδομένων σε Πραγματικό Χρόνο | 38344000 Aparatos para el control de la polución | €4,537,000 |
| 2 | Τμήμα 2: Προμήθεια και εγκατάσταση εξοπλισμού για την παρακολούθηση της θαλάσσιας ρύπανσης μέσω Υποβρυχίων Οχημάτων | 38344000 Aparatos para el control de la polución | €3,500,000 |
| 3 | Τμήμα 3: Προμήθεια και εγκατάσταση εξοπλισμού για την παρακολούθηση της θαλάσσιας ρύπανσης μέσω Αισθητήρων και Παρατηρητηρίων | 38344000 Aparatos para el control de la polución | €1,590,000 |
| 4 | Τμήμα 4: Προμήθεια και εγκατάσταση εξοπλισμού για την παρακολούθηση της θαλάσσιας ρύπανσης μέσω Παρακολούθησης Πρωτογενούς Παραγωγικότητας | 38344000 Aparatos para el control de la polución | €793,000 |
| 5 | Τμήμα 5: Προμήθεια και εγκατάσταση εξοπλισμού για την παρακολούθηση της θαλάσσιας ρύπανσης μέσω Εξοπλισμού Υποβρύχιας Καταγραφής και Ανάλυσης | 38344000 Aparatos para el control de la polución | €90,000 |
| 6 | Τμήμα 6: Προμήθεια και εγκατάσταση εξοπλισμού για την παρακολούθηση της θαλάσσιας ρύπανσης μέσω Συστημάτων Τρισδιάστατης Χαρτογράφησης | 38344000 Aparatos para el control de la polución | €312,000 |
| 7 | Τμήμα 7: Προμήθεια και εγκατάσταση εξοπλισμού για την παρακολούθηση της ατμοσφαιρικής ρύπανσης | 38344000 Aparatos para el control de la polución | €12,651,100 |
Award criteria
- Quality — Όπως προβλέπεται στη διακήρυξη
- Price — Όπως προβλέπεται στη διακήρυξη
Official publications
- TED · 00301022-2025 · 12 May 2025
- OJS · 90/2025 · 12 May 2025
Other tenders from ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ
- Προμήθεια σαράντα (40) οχημάτων τύπου PICK-UP (4Χ4), για την κάλυψη των αναγκών των περιφερειακών Δασικών Υπηρεσιών τόσο για την προστασία…
- Προμήθεια σαράντα (40) οχημάτων τύπου PICK-UP (4Χ4), για την κάλυψη των αναγκών των περιφερειακών Δασικών Υπηρεσιών τόσο για την προστασία…
- « Υπηρεσία μίσθωσης περιστροφικού κόσκινου (trοmmel) και θρυμματιστή, για δύο έτη, με πρόβλεψη δυνατότητας αγοράς του ως άνω εξοπλισμού…
- Παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών, με αντικείμενο υπηρεσίες Επικοινωνίας και Προβολής σχετικά με την υλοποίηση του RepowerEU στο πλαίσιο του…
- «“AQUA MONTIS” Διευθέτηση χειμάρρων στις ορεινές λεκάνες εντός περιοχής ευθύνης του Δασαρχείου Βόλου και εντός των ορίων του Υ.Δ. Θεσσαλίας…
- Προμήθεια 2.000.000 μεταλλικών πλακιδίων (με barcode) και 120 μαγνητικών σφυρών για την κάλυψη των αναγκών της Γενικής Διεύθυνσης Δασών και…
- « Προμήθεια εξοπλισμού και παροχή υπηρεσιών χωριστής συλλογής βιοαποβλήτων για τη λειτουργία της Μ.Ε.Β.Α. Άμφισσας»
- «Καμπάνια Ενημέρωσης και Προβολής των Έργων του Προγράμματος Παρεμβάσεων για τη Βελτίωση του Αστικού Περιβάλλοντος και του Δημόσιου Χώρου»
- «Παρακολούθηση έργων της Δράσης 16873»
- Παροχή υπηρεσιών καθαριότητας στα κτίρια του ΥΠΕΝ στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη