El Vínculo El Vínculo.
Closed European Union SuppliesEU-funded

Προμήθεια Εξειδικευμένου Επιστημονικού Εξοπλισμού για την παρακολούθηση μετεωρολογικών, πυρομετεωρολογικών, ακτινομετρικών και υδρολογικών παραμέτρων

Buyer: Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών (Ε.Α.Α.) – Ειδικός Λογαριασμός Κονδυλίων Έρευνας(Ε.Λ.Κ.Ε.)

Published
25 September 2024
Submission deadline
31 October 2024, 16:00
Estimated value
€5,086,176
Place of performance
ΑΘΗΝΑ, EL303
Procedure
Open procedure
Documents
1
Notice number
00574878-2024
Reference
619eb4ab-38b6-4106-b69a-473d5a5c171f
Official source
Official source

CPV codes

Description

Αντικείμενο της διακήρυξης είναι η προμήθεια εξοπλισμού τεχνολογικής αιχμής για την παρακολούθηση μετεωρολογικών, πυρομετεωρολογικών, ακτινομετρικών και υδρολογικών παραμέτρων. Το έργο θα αναπτύξει μια εκτεταμένη, πολύμορφη και σύγχρονη ερευνητική υποδομή που θα παρέχει πλήθος δεδομένων. Ο εξοπλισμός θα περιλαμβάνει μετακινούμενα υδρομετεωρολογικά ραντάρ, δίκτυο ανίχνευσης κεραυνών χαμηλής συχνότητας, μετεωρολογικούς και πυρομετεωρολογικούς σταθμούς, υπολογιστικό σύστημα ανάλυσης και αρχειοθέτησης μετεωρολογικών δεδομένων, σύστημα συλλογής δεδομένων για τη βαθμονόμηση μετεωρολογικών και ακτινομετρικών οργάνων, αισθητήρες υψηλής ακρίβειας μέτρησης της ηλιακής ακτινοβολίας, και υδρο-τηλεμετρικούς σταθμούς, οπτικά όργανα και φορητό εξοπλισμό υδρομετρίας. Θα αναβαθμιστούν και θα επεκταθούν σημαντικά οι δυνατότητες προϋπαρχουσών μετεωρολογικών, ακτινομετρικών και υδρολογικών μετρητικών δομών, αλλά θα αναπτυχθεί και ένα νέο πρότυπο πυρομετεωρολογικό μετρητικό δίκτυο.

Lots (9)

LotDescriptionCPV codeAmount
1 TMHMA 10
EL301
38120000 Instrumentos de meteorología €30,600
2 TMHMA 11
EL301
48822000 Servidores de ordenador €126,570
3 TMHMA 12
EL301
38127000 Estaciones meteorológicas €869,806
4 TMHMA 13
EL301
38127000 Estaciones meteorológicas €268,800
5 TMHMA 14
EL301
38290000 Instrumentos y aparatos de geodesia, hidrografía, oceanografía e hidrología €146,000
6 TMHMA 15
EL301
38420000 Instrumentos de medida del caudal, nivel y presión de líquidos y gases €70,530
7 TMHMA 16
EL301
38300000 Instrumentos de medición €15,800
8 TMHMA 17
EL301
38420000 Instrumentos de medida del caudal, nivel y presión de líquidos y gases €15,270
9 Προμήθεια Εξειδικευμένου Επιστημονικού Εξοπλισμού για την παρακολούθηση μετεωρολογικών, πυρομετεωρολογικών, ακτινομετρικών και υδρολογικών παραμέτρων €5,086,176

Award criteria

Official publications

Other tenders from Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών (Ε.Α.Α.) – Ειδικός Λογαριασμός Κονδυλίων Έρευνας(Ε.Λ.Κ.Ε.)