Προμήθεια Εξειδικευμένου Επιστημονικού Εξοπλισμού για την παρακολούθηση μετεωρολογικών, πυρομετεωρολογικών, ακτινομετρικών και υδρολογικών παραμέτρων
Buyer: Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών (Ε.Α.Α.) – Ειδικός Λογαριασμός Κονδυλίων Έρευνας(Ε.Λ.Κ.Ε.)
- Published
- 25 September 2024
- Submission deadline
- 31 October 2024, 16:00
- Estimated value
- €5,086,176
- Place of performance
- ΑΘΗΝΑ, EL303
- Procedure
- Open procedure
- Documents
- 1
- Notice number
- 00576412-2024
- Reference
- c7c307cb-5ff6-412d-b331-cca87be341a4
- Official source
- Official source
CPV codes
- 38120000Instrumentos de meteorología
- 38115000Aparatos de radar
- 34100000Vehículos de motor
- 38127000Estaciones meteorológicas
- 38126000Aparatos de observación en superficie
- 38433000Espectrómetros
- 32584000Medios de soporte de datos
- 38300000Instrumentos de medición
Description
Αντικείμενο της διακήρυξης είναι η προμήθεια εξοπλισμού τεχνολογικής αιχμής για την παρακολούθηση μετεωρολογικών, πυρομετεωρολογικών, ακτινομετρικών και υδρολογικών παραμέτρων. Το έργο θα αναπτύξει μια εκτεταμένη, πολύμορφη και σύγχρονη ερευνητική υποδομή που θα παρέχει πλήθος δεδομένων. Ο εξοπλισμός θα περιλαμβάνει μετακινούμενα υδρομετεωρολογικά ραντάρ, δίκτυο ανίχνευσης κεραυνών χαμηλής συχνότητας, μετεωρολογικούς και πυρομετεωρολογικούς σταθμούς, υπολογιστικό σύστημα ανάλυσης και αρχειοθέτησης μετεωρολογικών δεδομένων, σύστημα συλλογής δεδομένων για τη βαθμονόμηση μετεωρολογικών και ακτινομετρικών οργάνων, αισθητήρες υψηλής ακρίβειας μέτρησης της ηλιακής ακτινοβολίας, και υδρο-τηλεμετρικούς σταθμούς, οπτικά όργανα και φορητό εξοπλισμό υδρομετρίας. Θα αναβαθμιστούν και θα επεκταθούν σημαντικά οι δυνατότητες προϋπαρχουσών μετεωρολογικών, ακτινομετρικών και υδρολογικών μετρητικών δομών, αλλά θα αναπτυχθεί και ένα νέο πρότυπο πυρομετεωρολογικό μετρητικό δίκτυο.
Lots (10)
| Lot | Description | CPV code | Amount |
|---|---|---|---|
| 1 | TMHMA 1 | 38120000 Instrumentos de meteorología | €1,638,000 |
| 2 | TMHMA 2 | 38120000 Instrumentos de meteorología | €480,000 |
| 3 | TMHMA 3 | 38120000 Instrumentos de meteorología | €403,000 |
| 4 | TMHMA 4 | 34100000 Vehículos de motor | €47,000 |
| 5 | TMHMA 5 | 38120000 Instrumentos de meteorología | €777,000 |
| 6 | TMHMA 6 | 38300000 Instrumentos de medición | €19,500 |
| 7 | TMHMA 7 | 38120000 Instrumentos de meteorología | €30,200 |
| 8 | TMHMA 8 | 38120000 Instrumentos de meteorología | €85,100 |
| 9 | TMHMA 9 | 38120000 Instrumentos de meteorología | €63,000 |
| 10 | Προμήθεια Εξειδικευμένου Επιστημονικού Εξοπλισμού για την παρακολούθηση μετεωρολογικών, πυρομετεωρολογικών, ακτινομετρικών και υδρολογικών παραμέτρων | — | €5,086,176 |
Award criteria
- Price
Official publications
- TED · 00576412-2024 · 25 September 2024
- OJS · 187/2024 · 25 September 2024
Other tenders from Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών (Ε.Α.Α.) – Ειδικός Λογαριασμός Κονδυλίων Έρευνας(Ε.Λ.Κ.Ε.)
- Υποστηρικτικά όργανα για την μέτρηση ατμοσφαιρικής ρύπανσης και δικτυακός/αποθηκευτικός εξοπλισμός
- Προμήθεια και εγκατάσταση εξοπλισμού, για τις ανάγκες αναβάθμισης των υποδομών και του κρίσιμου εξοπλισμού λειτουργίας των επιχειρησιακών…
- Συμπληρωματική Προμήθεια Εξειδικευμένου Επιστημονικού Εξοπλισμού Γεωδυναμικού Ινστιτούτου για την υποδομή NOA-AEGIS
- Υποστηρικτικά όργανα για την μέτρηση ατμοσφαιρικής ρύπανσης και δικτυακός/αποθηκευτικός εξοπλισμός
- Συμπληρωματική Προμήθεια Εξειδικευμένου Επιστημονικού Εξοπλισμού Γεωδυναμικού Ινστιτούτου για την υποδομή NOA-AEGIS
- Προμήθεια Εξειδικευμένου Επιστημονικού Εξοπλισμού για την παρακολούθηση μετεωρολογικών, πυρομετεωρολογικών, ακτινομετρικών και υδρολογικών…
- Προμήθεια ερευνητικού εξοπλισμού στο πλαίσιο ανάπτυξης του δικτύου GEO-NET (Hellenic Arc European laboratory for the study of the…
- Συμπληρωματική Προμήθεια Εξειδικευμένου Επιστημονικού Εξοπλισμού Γεωδυναμικού Ινστιτούτου για την υποδομή NOA-AEGIS
- Προμήθεια ερευνητικού εξοπλισμού στο πλαίσιο ανάπτυξης του δικτύου GEO-NET (Hellenic Arc European laboratory for the study of the…
- Συμπληρωματική Προμήθεια Εξειδικευμένου Επιστημονικού Εξοπλισμού Γεωδυναμικού Ινστιτούτου για την υποδομή NOA-AEGIS