Profylaksebekendtgørelse vedr. siddende befordring
Buyer: Region Hovedstaden
- Published
- 24 June 2025
- Place of performance
- DK011
- Procedure
- Negotiated procedure
- Lots
- 1
- Notice number
- 00404743-2025
- Reference
- bf917089-745e-43f2-9869-b1dd705569be
- Official source
- Official source
CPV codes
- 60130000Servicios especiales de transporte de pasajeros por carretera
- 60140000Transporte no regular de pasajeros
- 85143000Servicios de ambulancia
Description
Region Hovedstaden har ved tildelingsbeslutning af 22. maj 2025, efter tilbagekaldelse den 11. april 2025 af tidligere tildelingsbeslutning af 20. marts 2025, tildelt 5 delaftaler om siddende patienttransport efter gennemført udbud i henhold til udbudsbekendtgørelse 2024/S 106-324680 af 31. maj 2024, der blev offentliggjort i EU-Tidende den 3. juni 2024. Tildelingsbeslutningen den 22. maj 2025 blev i lighed med tildelingsbeslutningen den 20. marts 2025 påklaget til Klagenævnet for Udbud. Det forventes ikke, at klagen tillægges opsættende virkning, og under denne forudsætning påtænker Region Hovedstaden at indgå de tildelte delaftaler. Imidlertid har de rejste klagesager medført væsentlig forsinkelse i udbuds- og implementeringsprocessen således, at den oprindelige implementeringsperiode inden kontraktstart på 6 måneder fra 1. april – 30. september 2025 blev afkortet til 3 måneder fra 3. juli – 30. september 2025. Konsekvensen af den afkortede implementeringsperiode er, at den forudsatte indkøring af aftalte køretøjer er nødsaget til at ske over en overgangsperiode i Delaftalens første 3 måneders løbetid fra 1. oktober – 31. december 2025 (herefter Overgangsperioden) for at muligg…
Awards
| Awarded to | Amount | Date |
|---|---|---|
| Falck Danmark A/S | — | — |
| HB-Care A/S | — | — |
| Dpt Flextransport ApS | — | — |
Official publications
- TED · 00404743-2025 · 24 June 2025
- OJS · 118/2025 · 24 June 2025