Profylaksebekendtgørelse - forlængelse af aftaler vedr. siddende befordring
Buyer: Region Hovedstaden
- Published
- 10 July 2025
- Place of performance
- DK011
- Procedure
- Negotiated procedure
- Lots
- 1
- Notice number
- 00449565-2025
- Reference
- e29c1ef1-b6d9-4a1f-8815-0cba982f8df9
- Official source
- Official source
CPV codes
- 60130000Servicios especiales de transporte de pasajeros por carretera
- 60140000Transporte no regular de pasajeros
- 85143000Servicios de ambulancia
Description
Region Hovedstaden har besluttet at annullere det igangværende udbud i henhold til udbudsbekendtgørelse 2024/S 106-324680 af 31. maj 2024 i EU-Tidende denne 3. juni 2024. Beslutningen begrundes med, at Klagenævnet for Udbud i henhold til delkendelse af 2. juli 2025 har udtalt, (i) at regionen ikke kunne opretholde den fastsatte sidebegrænsning på 20 sider med den aktuelle formulering, og (ii) at Klagenævnet forventer at annullere regionens tildelingsbeslutning af 22. maj 2025. Regionen vil på dette grundlag foretage en samlet revision af udbudsgrundlaget og gennemføre et snarligt genudbud, der forventes at kunne offentliggøres medio august 2025. Sideløbende hermed forventer regionen indgå aftaler ved allonger til de eksisterende kontrakter med de nuværende operatører om den nødvendige forlængelse af de eksisterende aftaler om siddende pationsbefordring indtil den 1. juni 2026 med option på eventuel forlængelse i op til yderligere 3 måneder og tilsvarende regulering af de forventede kontraktsummer som anført i denne profylaksebekendtgørelse. Dette skal sikre den nødvendige tid til gennemførelse af genudbuddet og de vindende tilbudsgiveres implementering af de tildelte delaftaler eft…
Awards
| Awarded to | Amount | Date |
|---|---|---|
| Falck Danmark A/S | — | — |
| HB-Care A/S | — | — |
Official publications
- TED · 00449565-2025 · 10 July 2025
- OJS · 130/2025 · 10 July 2025