PRODIGEE - Project Development of Integrated Energy Efficiency Renovations
Buyer: Ελληνική Εταιρεία Συμμετοχών και Περιουσίας Α.Ε. (Ε.Ε.ΣΥ.Π. Α.Ε.)
- Published
- 22 December 2025
- Submission deadline
- 26 January 2026, 15:00
- Estimated value
- €1,479,670
- Place of performance
- EL303
- Procedure
- Open procedure
- Notice number
- 00850498-2025
- Reference
- af27a267-9580-48b6-8c16-bc9ba1b87bec
- Official source
- Official source
CPV codes
- 71621000Servicios de ensayo o consultoría técnicos
- 66171000Servicios de asesoramiento financiero
- 71315400Servicios de inspección de edificios
Description
Το έργο «PRODIGEE - Project Development of Integrated Energy Efficiency Renovations» έχει ενταχθεί στον Μηχανισμό ELENA με αριθμό σύμβασης ELENA-2020-173. Ο Μηχανισμός ELENA (European Local EΝergy Assistance) υλοποιείται από την Ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων (ETEπ), ενώ χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή στο πλαίσιο του προγράμματος Horizon 2020 και στοχεύει στην υποστήριξη τοπικών / περιφερειακών και εθνικών δημόσιων αρχών για την επιτάχυνση των επενδυτικών σχεδίων τους στους τομείς ενεργειακής αποδοτικότητας και ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, με σκοπό να συμβάλλουν στην πρωτοβουλία «20-20-20» της ΕΕ. Το εγκεκριμένο έργο PRODIGEE περιλαμβάνει τρεις (3) κατηγορίες επιμέρους έργων ως εξής: 1. Αναβάθμιση ενεργειακής απόδοσης οδοφωτισμού. 2. Αναβάθμιση ενεργειακής απόδοσης δημόσιων κτιρίων. 3. Εγκατάσταση συστημάτων ΑΠΕ (Φωτοβολταϊκά συστήματα) επί του δομημένου περιβάλλοντος, με σκοπό τη διενέργεια ενεργειακού και εικονικού ενεργειακού συμψηφισμού. Το παρόν προκηρυσσόμενο έργο αφορά στις Κατηγορίες 2 και 3. Αντικείμενο της σύμβασης είναι η παροχή υπηρεσιών ωρίμανσης της Ενεργειακής Αναβάθμισης Δημοσίων Κτιρίων στο πλαίσιο του έργου «PRODIGEE - Project Development of Integrated …
Lots (4)
| Lot | Description | CPV code | Amount |
|---|---|---|---|
| 1 | ΤΜΗΜΑ 1: «Παροχή Υπηρεσιών Ωρίμανσης της Ενεργειακής Αναβάθμισης Οκτώ (8) Κτιρίων του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης» | 71621000 Servicios de ensayo o consultoría técnicos | €518,016 |
| 2 | ΤΜΗΜΑ 2: «Παροχή Υπηρεσιών Ωρίμανσης της Ενεργειακής Αναβάθμισης Είκοσι Τεσσάρων (24) Κτιρίων του Δήμου Αλεξανδρούπολης» | 71621000 Servicios de ensayo o consultoría técnicos | €432,754 |
| 3 | ΤΜΗΜΑ 3: «Παροχή Υπηρεσιών Ωρίμανσης της Ενεργειακής Αναβάθμισης Τεσσάρων (4) Κτιρίων του Υπουργείου Υγείας» | 71621000 Servicios de ensayo o consultoría técnicos | €392,385 |
| 4 | ΤΜΗΜΑ 4: «Παροχή Υπηρεσιών Ωρίμανσης της Ενεργειακής Αναβάθμισης Δώδεκα (12) Κτιρίων της ΕΡΤ Α.Ε.» | 71621000 Servicios de ensayo o consultoría técnicos | €136,515 |
Award criteria
- Quality — όπως προβλέπεται στην πρόσκληση
- Price — όπως προβλέπεται στην πρόσκληση
Official publications
- TED · 00850498-2025 · 22 December 2025
- OJS · 246/2025 · 22 December 2025
Other tenders from Ελληνική Εταιρεία Συμμετοχών και Περιουσίας Α.Ε. (Ε.Ε.ΣΥ.Π. Α.Ε.)
- ΠΥΠ για τη σύναψη συμφωνίας πλαίσιο για την επιλογή συμβούλου για «ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΡΓΟΥ (PMO) ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΝΟΜΙΚΟΥ…
- Επιλογή Συμβούλου για την «Παροχή Υπηρεσιών Εξειδικευμένης Τεχνικής, Νομικής και Διοικητικής Ωρίμανσης Έργου στο πλαίσιο του Έργου…
- Επιλογή Συμβούλου για την «Παροχή Υπηρεσιών Εξειδικευμένης Τεχνικής, Νομικής και Διοικητικής Ωρίμανσης Έργου στο πλαίσιο του Έργου…
- REQUEST FOR PROPOSALS TO ACT AS TECHNICAL CONSULTANT TO THE HELLENIC REPUBLIC ASSET DEVELOPMENT FUND FOR THE PROVISION OF TECHNICAL…
- ΠΥΠ για τη σύναψη συμφωνίας πλαίσιο για την επιλογή συμβούλου για «ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΡΓΟΥ (PMO) ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΝΟΜΙΚΟΥ…
- PRODIGEE - Project Development of Integrated Energy Efficiency Renovations
- PRODIGEE - Project Development of Integrated Energy Efficiency Renovations
- Συμφωνία-Πλαίσιο για την ωρίμανση και υλοποίηση έργων αρμοδιότητας της Μονάδας Συμβάσεων Στρατηγικής Σημασίας της ΕΕΣΥΠ Α.Ε.
- Συμφωνία-Πλαίσιο για την ωρίμανση και υλοποίηση έργων αρμοδιότητας της Μονάδας Συμβάσεων Στρατηγικής Σημασίας της ΕΕΣΥΠ Α.Ε.
- Συμφωνία-Πλαίσιο για την ωρίμανση και υλοποίηση έργων αρμοδιότητας της Μονάδας Συμβάσεων Στρατηγικής Σημασίας της ΕΕΣΥΠ Α.Ε.