Ændring af entreprisekontrakt S5 Installationer Mary Elizabeths Hospital
Buyer: Region Hovedstaden
- Published
- 16 July 2024
- Place of performance
- København Ø, DK011
- Procedure
- Negotiated procedure
- Lots
- 1
- Notice number
- 00425419-2024
- Reference
- 0142bb4d-4eaa-4893-a822-b1e760676b2e
- Official source
- Official source
CPV codes
- 45215140Trabajos de construcción de establecimientos hospitalarios
- 45000000Trabajos de construcción
- 45215140Trabajos de construcción de establecimientos hospitalarios
- 45300000Trabajos de instalación en edificios
Description
Rigshospitalet, Ole Kirk's Fond og Region Hovedstaden har indgået partnerskab om at opføre Mary Elizabeths Hospital (tidligere BørneRiget) – et hospital for børn, unge og fødende. Bygningen vil være en udvidelse af Rigshospitalet på ca. 60.000 kvm. Byggeriet er udbudt i en række storentrepriser; nærværende udbudsbekendtgørelse vedrører storentreprise S5 installationer. Ved udbudsbekendtgørelse af 16. juni 2021 nr. 301170-2021 blev udbuddet af storentreprise S5 installationer vedrørende Mary Elizabeth Hospital (tidligere BørneRiget) offentliggjort. Efter et udbud med forhandling blev kontrakten tildelt Wicotec Kirkebjerg A/S med en samlet entreprisesum på ca. kr. 526 mio. Entreprisen er udbudt på en måde, hvor entreprenøren efter tildeling af kontrakten skulle deltage i en udvidet projektgennemgang. Efter igangsætning af udførelsen har det vist sig, at der er udfordringer med at få realiseret projektet inden for den tilbudte entreprisesum og den fastsatte tid, bl.a. på grund af parternes uenighed om forståelse af projekt- og aftalegrundlaget, herunder i sammenhæng med et pålæg fra Arbejdstilsynet omkring arbejdets udførelse. I forhold til tid har dette konsekvenser for de øvrige s…
Awards
| Awarded to | Amount | Date |
|---|---|---|
| Wicotec Kirkebjerg A/S | — | — |
Official publications
- TED · 00425419-2024 · 16 July 2024
- OJS · 137/2024 · 16 July 2024