KESKEYTYSILMOITUS: Raitiovaunujen telikaapelit
Buyer: Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy
- Published
- 14 July 2025
- Procedure
- Open procedure
- Lots
- 1
- Notice number
- 00458033-2025
- Reference
- e205edff-dbb7-438c-9a6e-3796166e4084
- Official source
- Official source
CPV codes
- 31300000Hilos y cables aislados
Description
Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy järjesti tarjouskilpailun MLNRV3 (Artic X34) -raitiovaunujen 700 000 km huollon telikaapeloinnin kokoonpannuista kaapelinipuista. Vaunusarjan koko on 70 raitiovaunua. Tarjoukset tuli jättää 1.7.2025 klo 13:00 mennessä. Hankintayksikkö havaitsi tarjouspyynnössä seuraavan virheen, jota ei voitu korjata keskeyttämättä hankintaa ja julkaisematta uutta hankintailmoitusta: - Tarjouspyynnön liitteissä 1. ja 4. on viitattu suoraan tietyn valmistajan kaapeliin eikä ilmoitettu, että kaapelia voisi korvata vastaavalla tuotteella: Liite 1. Telikaapelointi, oikea - RV730187_BOM, Pos 29: Kaapeli, Huber+Suhner RADOX EN50264-3-1 1X35 1,8/3 kV 12584880 Liite 4. Telikaapelointi, vasen - RV730186_BOM, Pos 29: Kaapeli, Huber+Suhner RADOX EN50264-3-1 1X35 1,8/3 kV 12584880 - Kyseistä kaapelia ei myöskään hankintayksikön tietojen mukaan enää valmisteta. Edellä kuvattuun virheeseen viitaten hankinnan keskeyttämiselle on lainsäädännön tarkoittama perusteltu syy. Tarjouspyyntö on ollut omiaan kohtelemaan tarjoajia epätasapuolisesti ja mahdollisesti rajoittanut kilpailua. Ratkaisu ei siten vaikuta syrjivästi tarjoajiin. Hankintamenettely aloitetaan myöhemmin uude…
Award criteria
- Price — Hinta 100%.
Official publications
- TED · 00458033-2025 · 14 July 2025
- OJS · 132/2025 · 14 July 2025
Other tenders from Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy
- Suunnittelun ja konsultoinnin puitejärjestely
- Pyöräkuormaajat 2 kpl
- Rautatieaseman peruskorjaus: Pohjois-Haaga
- Sprinklereiden ja kaasusammutuslaitteiston huolto ja kunnossapito
- TIETOPYYNTÖ / Konepajan toiminnan- ja tuotannonohjausjärjestelmä
- KESKEYTYSILMOITUS: Rautatieaseman peruskorjaus: Pohjois-Haaga
- Rautatieaseman peruskorjaus: Kannelmäki
- Raitioteiden ja metron sähkönsyöttöasemien päivystys- ja kunnossapitotyöt -puitejärjestely
- Atlassian tuoteperhe sekä asiantuntija- ja ylläpitopalvelut
- Rautatieaseman peruskorjaus: Malminkartano