K8 - Udbud af kommunebuskørsel i Holbæk og Næstved kommuner
Buyer: MOVIA
- Published
- 24 June 2024
- Estimated value
- 72,100,000 kr
- Place of performance
- DK022
- Procedure
- Open procedure
- Notice number
- 00371623-2024
- Reference
- 2a10aecf-adbf-47cf-8ae6-ff30a439bdee
- Official source
- Official source
CPV codes
- 60000000Servicios de transporte (excluido el transporte de residuos)
- 60130000Servicios especiales de transporte de pasajeros por carretera
- 60140000Transporte no regular de pasajeros
Description
Trafikselskabet Movia har i henhold til Udbudsbekendtgørelse nr. 25637-2024 udbudt kontrakt om udførelse af kommunebuskørsel i Holbæk Kommune og Næstved Kommune. Ved kommunebuskørsel forstås, at Movia på vegne af Kommunen udbyder kommunale kørselsopgaver. ----------------------------------------------------------------------------------------------------Kørslen gennemføres som udgangspunkt som speciel rutekørsel og omfatter ca. 8.220 timers kørsel pr. år med 10 driftsbusser fordelt på to delaftaler /udbudsenheder med kørsel i henholdsvis i Holbæk Kommune, delaftale /udbudsenhed 1, som udføres med 7 store busser og 1 minibus, og i Næstved Kommune, delaftale/udbudsenhed 2, som udføres med 3 store busser. Krav til busmateriel fremgår af Kontraktbilag A - Krav og driftsforhold. Driftsstart for alle busser er den 16. december 2024, dog undtaget 1 stor bus i Holbæk Kommune, som har driftsstart i december 2025. Kontraktudløb for delaftale/udbudsenhed 1 er december 2029, og kontraktudløb for delaftale/udbudsenhed 2 er juni 2028, begge med mulighed for forlængelse i op til 24 måneder. ----------------------------------------------------------------------------------------------------K…
Lots (2)
| Lot | Description | CPV code | Amount |
|---|---|---|---|
| 1 | Delaftale/udbudsenhed 1 - Holbæk Kommune | 60000000 Servicios de transporte (excluido el transporte de residuos) | 55,500,000 kr |
| 2 | Delaftale/udbudsenhed 2 - Næstved Kommune | 60000000 Servicios de transporte (excluido el transporte de residuos) | 16,600,000 kr |
Award criteria
- Price — Evalueringen foretages særskilt for hver delaftale/udbudsenhed på baggrund af priserne i den af tilbudsgiver udfyldte Tilbudsblanket (udbudsbilag 1). Den evalueringstekniske pris for udbudsenheden…
Awards
| Awarded to | Amount | Date |
|---|---|---|
| DitoBus Linjetrafik A/S | 55,877,147 kr | — |
| DitoBus Linjetrafik A/S | 20,136,681 kr | — |
Official publications
- TED · 00371623-2024 · 24 June 2024
- OJS · 121/2024 · 24 June 2024