Η αριθ. 06/2025 Διακήρυξη Υ.ΝΑ.Ν.Π./Γ.Δ.Ο.Υ./ΔΙ.Π.Ε.Α. 2ου
Buyer: ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΝΑΥΤΙΛΙΑΣ ΚΑΙ ΝΗΣΙΩΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ/ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ/ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΩΝ ΚΑΙ ΕΠΟΠΤΕΙΑΣ ΑΠΟΘΗΚΩΝ
- Published
- 18 September 2025
- Submission deadline
- 15 October 2025, 15:00
- Estimated value
- €5,919,355
- Place of performance
- ΧΙΟΣ, EL413
- Procedure
- Open procedure
- Documents
- 1
- Notice number
- 00609555-2025
- Reference
- dc1379b9-9ae5-43bc-ab5c-3550464c2b55
- Official source
- Official source
CPV codes
- 48000000Paquetes de software y sistemas de información
- 31710000Equipo electrónico
- 38425000Equipo para la mecánica de fluidos
- 38100000Instrumentos de navegación y meteorológicos
- 38127000Estaciones meteorológicas
- 34522200Botes de salvamento
- 42662100Equipo eléctrico de soldadura
- 42612000Centro de mecanizado
Description
Διακήρυξη Ηλεκτρονικού, Ανοικτού, Διεθνούς Διαγωνισμού για την προμήθεια με τίτλο «Αναβάθμιση και εκσυγχρονισμό του εξοπλισμού των Δημοσίων Σχολών Εμπορικού Ναυτικού Βορείου Αιγαίου» προς κάλυψη αναγκών των σχολών ΑΕΝ/ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ/ΧΙΟΥ , ΑΕΝ/ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ/ΟΙΝΟΥΣΣΩΝ ΚΑΙ ΔΣΕΝ/ΣΠΜ/ΟΙΝΟΥΣΣΩΝ και για την προμήθεια με τίτλο «Προμήθεια εξοπλισμού για την Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού Μακεδονίας» προς κάλυψη αναγκών των σχολών ΑΕΝ/ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ/ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΔΣΕΝ/ΣΠΜ/ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ και για την «Προμήθεια και αναβάθμιση εξοπλισμού Σχολών Εμπορικού Ναυτικού της Περιφέρειας Αττικής», προς κάλυψη αναγκών των ΑΕΝ/ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ/ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ, ΚΕΣΕΝ/ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ και ΔΣΕΝ/ΣΠΜ/ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ συνολικής προϋπολογισθείσας αξίας σύμβασης επτά εκατομμυρίων τριακοσίων σαράντα χιλιάδων ευρώ #7.340.000,00€# (συμπεριλαμβανομένων ΦΠΑ και λοιπών κρατήσεων) με κριτήριο κατακύρωσης την πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά βάσει της βέλτιστης σχέσης ποιότητας – τιμής(προϋπολογισμός χωρίς ΦΠΑ: #5.919.354,84€#, ΦΠΑ: #1.420.645,16€).
Lots (21)
| Lot | Description | CPV code | Amount |
|---|---|---|---|
| 1 | ΕΙΔΟΣ Α Προσομοιωτής Μηχανοστασίου (Full Mission) και Υψηλών Τάσεων (High Voltage) για τις ανάγκες της ΑΕΝ/ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ/ΧΙΟΥ Συστημικός Αριθμός ΟΠΣ ΕΣΗΔΗΣ 368408 | 31710000 Equipo electrónico | €766,129 |
| 2 | ΕΙΔΟΣ Β Εργαστήριο Βοηθητικών Μηχανημάτων & Δικτύων για τις ανάγκες της ΑΕΝ/ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ/ΧΙΟΥ Συστημικός Αριθμός ΟΠΣ ΕΣΗΔΗΣ 368409 | 31710000 Equipo electrónico | €169,355 |
| 3 | ΕΙΔΟΣ Γ Εργαστήριο Μηχανικής Ρευστών για τις ανάγκες της ΑΕΝ/ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ/ΧΙΟΥ Συστημικός Αριθμός ΟΠΣ ΕΣΗΔΗΣ 368410 | 38425000 Equipo para la mecánica de fluidos | €120,968 |
| 4 | ΕΙΔΟΣ Δ Εργαστήριο Τεχνουργεία – Μηχανοστάσιο για τις ανάγκες της ΑΕΝ/ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ/ΧΙΟΥ Συστημικός Αριθμός ΟΠΣ ΕΣΗΔΗΣ 368411 | 31710000 Equipo electrónico | €88,710 |
| 5 | ΕΙΔΟΣ Ε Εργαστήριο πολυμέσων για τις ανάγκες της ΑΕΝ/ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ/ΟΙΝΟΥΣΣΩΝ Συστημικός Αριθμός ΟΠΣ ΕΣΗΔΗΣ 368412 | 31710000 Equipo electrónico | €72,581 |
| 6 | ΕΙΔΟΣ ΣΤ Εξοπλισμός Μετεωρολογίας και Διαφόρων Οργάνων για τις ανάγκες της ΑΕΝ/ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ/ΟΙΝΟΥΣΣΩΝ Συστημικός Αριθμός ΟΠΣ ΕΣΗΔΗΣ 368413 | 38100000 Instrumentos de navegación y meteorológicos | €24,194 |
| 7 | ΕΙΔΟΣ Ζ Σύστημα διαδραστικών οθονών (Πινάκων) αφής (6 τεμ.) για τις ανάγκες της ΑΕΝ/ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ/ΟΙΝΟΥΣΣΩΝ Συστημικός Αριθμός ΟΠΣ ΕΣΗΔΗΣ 368414 | 31710000 Equipo electrónico | €77,419 |
| 8 | ΕΙΔΟΣ Η Σύστημα προσομοίωσης πυρκαγιάς σε κλειστό χώρο για τις ανάγκες της ΔΣΕΝ/ΣΠΜ /ΟΙΝΟΥΣΣΩΝ Συστημικός Αριθμός ΟΠΣ ΕΣΗΔΗΣ 368415 | 31710000 Equipo electrónico | €766,129 |
| 9 | ΕΙΔΟΣ Θ Μηχανοκίνητη σωστική λέμβος (βαρύτητας) με σύστημα καθαίρεσης για τις ανάγκες της ΔΣΕΝ/ΣΠΜ /ΟΙΝΟΥΣΣΩΝ Συστημικός Αριθμός ΟΠΣ ΕΣΗΔΗΣ 368416 | 34522200 Botes de salvamento | €177,419 |
| 10 | ΕΙΔΟΣ Ι Μηχανοκίνητη ταχύπλοη λέμβος διάσωσης με επωτίδα για τις ανάγκες της ΔΣΕΝ/ΣΠΜ /ΟΙΝΟΥΣΣΩΝ Συστημικός Αριθμός ΟΠΣ ΕΣΗΔΗΣ 368417 | 34522200 Botes de salvamento | €177,419 |
| 11 | ΕΙΔΟΣ ΙΑ Μηχανοκίνητη σωστική λέμβος, ελεύθερης πτώσης για τις ανάγκες της ΔΣΕΝ/ΣΠΜ /ΟΙΝΟΥΣΣΩΝ Συστημικός Αριθμός ΟΠΣ ΕΣΗΔΗΣ 368418 | 34522200 Botes de salvamento | €266,129 |
| 12 | ΕΙΔΟΣ ΙΒ Πνευστές σχεδίες (4 τεμ.) για τις ανάγκες της ΔΣΕΝ/ΣΠΜ /ΟΙΝΟΥΣΣΩΝ Συστημικός Αριθμός ΟΠΣ ΕΣΗΔΗΣ 368419 | 34522200 Botes de salvamento | €19,355 |
| 13 | ΕΙΔΟΣ ΙΓ Προσομοιωτής Μηχανοστασίου (Full Mission) και Υψηλών Τάσεων (High Voltage) για τις ανάγκες της ΑΕΝ/ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ/ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ Συστημικός Αριθμός ΟΠΣ ΕΣΗΔΗΣ 368420 | 31710000 Equipo electrónico | €766,129 |
| 14 | ΕΙΔΟΣ ΙΔ Σύστημα προσομοίωσης πυρκαγιάς σε κλειστό χώρο για τις ανάγκες της ΔΣΕΝ/ΣΠΜ /ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ Συστημικός Αριθμός ΟΠΣ ΕΣΗΔΗΣ 368421 | 31710000 Equipo electrónico | €766,129 |
| 15 | ΕΙΔΟΣ ΙΕ Σύστημα προσομοίωσης πυρκαγιάς σε κλειστό χώρο για τις ανάγκες της ΔΣΕΝ/ΣΠΜ /ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ Συστημικός Αριθμός ΟΠΣ ΕΣΗΔΗΣ 368422 | 31710000 Equipo electrónico | €766,129 |
| 16 | ΕΙΔΟΣ ΙΣΤ Εργαστήριο Τεχνουργεία - Μηχανουργείο για τις ανάγκες της ΑΕΝ/ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ /ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ Συστημικός Αριθμός ΟΠΣ ΕΣΗΔΗΣ 368423 | 42612000 Centro de mecanizado | €225,806 |
| 17 | ΕΙΔΟΣ ΙΖ Εργαστήριο Τεχνουργεία – Ηλεκτροσυγκολλητήριο για τις ανάγκες της ΑΕΝ/ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ /ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ Συστημικός Αριθμός ΟΠΣ ΕΣΗΔΗΣ 372895 | 42662100 Equipo eléctrico de soldadura | €56,452 |
| 18 | ΕΙΔΟΣ ΙΗ Εργαστήριο Τεχνουργεία - CAD – CAM (CNC) για τις ανάγκες της ΑΕΝ/ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ /ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ Συστημικός Αριθμός ΟΠΣ ΕΣΗΔΗΣ 372896 | 31710000 Equipo electrónico | €120,968 |
| 19 | ΕΙΔΟΣ ΙΘ Εργαστήριο Ναυτικής Ηλεκτροτεχνίας & Ηλεκτρονικών – Ηλεκ. Ισχύος για τις ανάγκες του ΚΕΣΕΝ/ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Συστημικός Αριθμός ΟΠΣ ΕΣΗΔΗΣ 372897 | 31710000 Equipo electrónico | €137,097 |
| 20 | ΕΙΔΟΣ Κ Μηχανοκίνητη σωστική λέμβος (βαρύτητας) με σύστημα καθαίρεσης για τις ανάγκες της ΔΣΕΝ/ΣΠΜ/ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ Συστημικός Αριθμός ΟΠΣ ΕΣΗΔΗΣ 372898 | 34522200 Botes de salvamento | €177,419 |
| 21 | ΕΙΔΟΣ ΚΑ Μηχανοκίνητη ταχύπλοη λέμβος διάσωσης με επωτίδα για τις ανάγκες της ΔΣΕΝ/ΣΠΜ/ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ Συστημικός Αριθμός ΟΠΣ ΕΣΗΔΗΣ 372899 | 34522200 Botes de salvamento | €177,419 |
Award criteria
- Quality — Το κριτήριο κατακύρωσης της παρούσας διαδικασίας είναι η πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά βάσει της βέλτιστης σχέσης ποιότητας - τιμής.
- Price — Το κριτήριο κατακύρωσης της παρούσας διαδικασίας είναι η πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά βάσει της βέλτιστης σχέσης ποιότητας - τιμής.
Official publications
- TED · 00609555-2025 · 18 September 2025
- OJS · 179/2025 · 18 September 2025
Other tenders from ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΝΑΥΤΙΛΙΑΣ ΚΑΙ ΝΗΣΙΩΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ/ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ/ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΩΝ ΚΑΙ ΕΠΟΠΤΕΙΑΣ ΑΠΟΘΗΚΩΝ
- Η αριθ. 11/2025 Διακήρυξη ΥΝΑΝΠ/ΓΔΟΥ/ΔΙΠΕΑ 2ου για την για την παροχή υπηρεσιών με τίτλο «Αναβάθμιση, συντήρηση και τεχνική υποστήριξη της…
- Η αριθ. 06/2025 Διακήρυξη Υ.ΝΑ.Ν.Π./Γ.Δ.Ο.Υ./ΔΙ.Π.Ε.Α. 2ου
- Η αριθ. 06/2025 Διακήρυξη Υ.ΝΑ.Ν.Π./Γ.Δ.Ο.Υ./ΔΙ.Π.Ε.Α. 2ου
- Η αριθ. 06/2025 Διακήρυξη Υ.ΝΑ.Ν.Π./Γ.Δ.Ο.Υ./ΔΙ.Π.Ε.Α. 2ου
- Η αριθ. 06/2025 Διακήρυξη Υ.ΝΑ.Ν.Π./Γ.Δ.Ο.Υ./ΔΙ.Π.Ε.Α. 2ου
- Η αριθ. 01/2026 Διακήρυξη ΥΝΑΝΠ/ΓΔΟΥ/ΔΙΠΕΑ 2ου για την «Προμήθεια Φυσιγγίων 9x19mm και 5,56x45mm»
- Η αριθ. 01/2026 Διακήρυξη ΥΝΑΝΠ/ΓΔΟΥ/ΔΙΠΕΑ 2ου για την «Προμήθεια Φυσιγγίων 9x19mm και 5,56x45mm»
- Προκήρυξη ανοικτού δημόσιου διεθνούς επαναληπτικού μειοδοτικού διαγωνισμού για την εξυπηρέτηση δρομολογιακών γραμμών με σύναψη σύμβασης ή…
- Η αριθ. 08/2026 Διακήρυξη Υ.ΝΑ.Ν.Π./Γ.Δ.Ο.Υ./ΔΙ.Π.Ε.Α. 2ου για την Προμήθεια τεχνικού και εκπαιδευτικού εξοπλισμού για την Α.Ε.Ν. Λακωνίας
- ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΜΗ ΣΤΕΛΕΧΩΜΕΝΩΝ ΜΕΣΩΝ (DRONES) ΣΤΟ ΛΙΜΕΝΙΚΟ ΣΩΜΑ-ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΚΤΟΦΥΛΑΚΗ ΚΑΙ ΣΥΝΑΦΕΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ