HUS 065-2024 Kromosomitutkimusprosessi
Buyer: HUS-yhtymä
- Published
- 29 November 2024
- Place of performance
- FI1B1
- Procedure
- Other
- Lots
- 1
- Notice number
- 00730316-2024
- Reference
- 0aec2c2b-3b6d-4ee7-b209-22b906d00b3f
- Official source
- Official source
CPV codes
- 33000000Equipamiento y artículos médicos, farmacéuticos y de higiene personal
Description
Hankinnan kohteena oli yksi (1) kromosomikeräysautomaatti valmiiksi käyttöön asennettuna käyttökoulutuksineen, sekä takuuajan jälkeinen huoltosopimus. Kromosomikeräysautomaatteja käytetään kromosominäytteiden tutkimiseen. Hankintayksikkö päätti hankkia kromosomikeräysautomaatin suorahankintana ADS Biotec Limitediltä. Hankintayksikön päätös oli ehdollinen siten, että sopimus allekirjoitetaan ja tilaus tehdään vasta, kun hankinnasta on julkaistu vapaaehtoinen suorahankintailmoitus, josta ei ole valitettu ilmoituksen julkaisua seuraavan 14 päivän aikana (valitusaikana). Hankintayksikkö toimitti ennen sopimuksen tekemistä vapaaehtoista ennakkoavoimuutta koskevan ilmoituksen HILMA-järjestelmään ja TED-järjestelmään 10.10.2024. Suorahankinnan perusteet esitettiin ennakkoavoimuutta koskevassa ilmoituksessa. Hankintailmoituksesta ei tehty oikaisuvaatimuksia tai valituksia.
Award criteria
- Price — Kyseessä on suorahankinta, jossa tarjousta arvioitiin kokonaisuutena.
Awards
| Awarded to | Amount | Date |
|---|---|---|
| ADS Biotec Limited | €622,761 | — |
Official publications
- TED · 00730316-2024 · 29 November 2024
- OJS · 233/2024 · 29 November 2024