HANKINTAILMOITUS: Magneettikuvauslaitteiston hankinnan kilpailutus
Buyer: Kainuun hyvinvointialue
- Published
- 17 November 2025
- Submission deadline
- 24 November 2025, 21:59
- Estimated value
- €1,400,000
- Place of performance
- Kajaani, FI1D8
- Procedure
- Open procedure
- Lots
- 1
- Documents
- 1
- Notice number
- 00759819-2025
- Reference
- fd273adc-cc17-477c-a5d3-0db701b9a2a7
- Official source
- Official source
CPV codes
- 33000000Equipamiento y artículos médicos, farmacéuticos y de higiene personal
- 33113000Equipo de imaginería por resonancia magnética
Description
Kainuun hyvinvointialue pyytää tarjouksia magneettikuvauslaitteiston osalta tämän tarjouspyynnön ja muun tarjouspyyntöaineiston mukaisesti. Hankinnan kilpailutus on hankintalain (Laki julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista 1397/2016) mukainen EU-kynnysarvon ylittävä tavarahankinta. Kainuun hyvinvointialue hankkii 1,5 teslan magneettikuvauslaitteiston nykyisen (Siemens Magnetom Avanto Fit 1,5T) magneettikuvauslaitteiston tilalle. Nykyisellä magneettikuvauslaitteistolla on tehty n. 3700 tutkimusta vuodessa (2024), joista n. 7 % on ollut lasten tutkimuksia. Nykyisen magneettikuvauslaitteiston tekniset tiedot ja ominaisuudet on ilmoitettu liitteessä 3. Kainuun hyvinvointialue valitsee hankinnan kilpailutuksen perusteella yhden (1) toimittajan toimittamaan magneettikuvauslaitteiston. KORJAUSILMOITUKSEN SISÄLTÖ: - TÄSMENNYS LIITTYEN VERTAILUHINTAAN: Vertailuhinta tulee sisältää puheena olevan magneettikuvauslaitteiston toimittamisen ja asennuksen, takuuaikaisen huollon sekä määräaikaishuollon ilmoitetun sopimuskauden kokonaiskeston ajalle SEKÄ MAHDOLLISEN HYVITYKSEN VANHASTA LAITTEESTA, tämän tarjouspyyntöaineiston vaatimusten ja sisällön mukaisin ehdoin. - LISÄKSI: …
Award criteria
- Price — Tarjousten valintaperusteena on kokonaistaloudellinen edullisuus, jonka perusteena on paras hinta-laatusuhde (hinta 50 %, laatu 50 %). Mikäli useampi tarjoaja saa saman pistemäärän, Tilaaja arpoo…
- Quality — Tarjousten valintaperusteena on kokonaistaloudellinen edullisuus, jonka perusteena on paras hinta-laatusuhde (hinta 50 %, laatu 50 %). Mikäli useampi tarjoaja saa saman pistemäärän, Tilaaja arpoo…
Official publications
- TED · 00759819-2025 · 17 November 2025
- OJS · 221/2025 · 17 November 2025