Genudbud af Rammeaftale vedrørende projektering, etablering og leje af pavilloner med mulighed for køb
Buyer: Forsvarsministeriets Ejendomsstyrelse
- Published
- 4 March 2024
- Submission deadline
- 8 March 2024, 10:00
- Estimated value
- 100,000,000 kr
- Procedure
- Open procedure
- Documents
- 1
- Notice number
- 00130969-2024
- Reference
- dc3e270e-66b3-4153-a9be-b1e4ded05179
- Official source
- Official source
CPV codes
- 45212600Trabajos de construcción de pabellones
Description
Dette udbud er et genudbud af udbuddet, som offentliggjort ved udbudsbekendtgørelse 32023-OJ248-788609. Udbuddet blev annulleret på baggrund af et uhensigtsmæssigt krav vedrørende loftshøjden på pavilloner. I dette udbud er loftshøjden således nedsat til 2,5 m. Der er foretaget mindre ændringer og præciseringer i udbudsmaterialet, som kan ses med ændringsmarkeringer på Ethics. --- Udbuddet omhandler en Rammeaftale vedrørende etablering samt leje af midlertidige pavilloner til understøttelse af den kommende kapacitetsopbygning i Forsvaret, indtil den permanente bygningskapacitet er opført. Dertil kommer en option på køb af pavilloner uden opsætning, samt en option på køb af opstillede pavilloner efter endt lejeperiode. Pavillonerne skal i høj grad anvendes som kasernekapacitet til Forsvaret, f.eks. til indkvartering af værnepligtige og de faciliteter, der bliver nødvendige ved en forventet kommende opnormering af antallet af værnepligtige. Pavillonerne skal være brugbare til de nødvendige formål, og derudover overholde relevante krav i særligt Bygningsreglementet. Det er på nuværende tidspunkt ukendt, hvor mange pavilloner Ejendomsstyrelsen får behov for, samt hvor disse skal plac…
Lots (2)
| Lot | Description | CPV code | Amount |
|---|---|---|---|
| 1 | Delaftale 1 - Jylland | 45000000 Trabajos de construcción | — |
| 2 | Delaftale 2- Øvrige Danmark | 45000000 Trabajos de construcción | — |
Award criteria
- Price
Official publications
- TED · 00130969-2024 · 4 March 2024
- OJS · 45/2024 · 4 March 2024
Other tenders from Forsvarsministeriets Ejendomsstyrelse
- Udbud af kontrakt vedr. "NATO AAR FUEL - PROVIDE HYDRANT REFUELING SYSTEM
- Offentligt udbud af udskiftning af generatorer på Christiansø
- Udbud af posthåndtering
- Modernisering af Hærens Mandskabs- og Materielfaciliteter (MHMM) fase II og III på 286 Almegaard Kaserne - Sikringsentreprise
- Offentligt udbud af Rammeaftale for indkøb af Hårde Hvidevarer og andre husholdningsartikler
- Udbud af posthåndtering
- Udbud af kontrakt vedrørende "NATO 2PL21235 - Restore Tank Tops, NEPS"
- Offentligt udbud af Rammeaftale for indkøb af Hårde Hvidevarer og andre husholdningsartikler
- Offentligt udbud af udskiftning af generatorer på Christiansø
- Rammeaftale om Totalrådgivning - Regional