Genudbud af Grønne madaffaldsposer til Aalborg Kommune
Buyer: Nordværk I/S
- Published
- 4 April 2025
- Submission deadline
- 7 May 2025, 12:00
- Estimated value
- 32,000,000 kr
- Place of performance
- DK050
- Procedure
- Open procedure
- Lots
- 1
- Documents
- 1
- Notice number
- 00218433-2025
- Reference
- 4c27b5ed-bd70-4dcc-89b7-40e14afca3f0
- Official source
- Official source
CPV codes
- 19640000Sacos y bolsas de polietileno para residuos
Description
Nordværk er et affaldsfællesskab, som er ejet af syv nordjyske kommuner: Hjørring, Brønderslev, Jammerbugt, Mariagerfjord, Rebild, Aalborg og Læsø. Nordværk er ansvarlig for affaldsindsamling fra 450.000 borgere og driften af genbrugspladser i Hjørring Kommune, Aalborg Kommune, Brønderslev Kommune, Rebild Kommune og Jammerbugt Kommune. Nordværk I/S aktiviteter omfatter drift af genbrugspladser, deponier, drift af miljøanlæg, farligt affald og håndtering af klinisk risikoaffald og patologisk affald. Nordværk ejer aktieselskabet Nordværk Affaldsenergi A/S, som varetager drift af energianlæg i Hjørring og Aalborg. Nordværk har behov for indgå en rammeaftale vedrørende indkøb af grønne madaffaldsposer til Aalborg Kommune (herefter benævnt ”Rammeaftalen”). Nordværk gennemfører derfor nærværende offentlige udbud i henhold til afsnit II i Udbudsloven med henblik på at indgå denne Rammeaftale. Det skal – for en god ordens skyld – bemærkes, at nærværende udbud er et genudbud. Nordværk har således tidligere offentliggjort udbudsbekendtgørelse (udbudsbekendtgørelse nr. 775885-2024) vedrørende indgåelse af rammeaftale for indkøb af grønne mad-affaldsposer til Aalborg Kommune, som Nordværk…
Award criteria
- Price — Tilbudsgiver skal i Tilbudslisten i feltet for Rammeaftalen angive følgende enhedspriser: • Levering af en pakke med to ruller, der hver består af 50 madaffaldsposer, og som er omfattet af Nordværks…
- Quality — Til brug for evaluering af underkriteriet ”Miljø og bæredygtighed” vil Nordværk anvende følgende delkriterier, som indbyrdes vægter lige meget: 1) Miljøledelsessystem 2) Vedvarende energi og…
- Quality — Til brug for evaluering af underkriteriet ”Brugervenlighed” gennemføres en fysisk og visuel gennemgang af de vareprøver, som tilbudsgiver har indleveret. Nordværk vil til brug for evaluering af dette…
Official publications
- TED · 00218433-2025 · 4 April 2025
- OJS · 67/2025 · 4 April 2025