FR20 - Flexrute - 3. Genudbud
Buyer: MOVIA
- Published
- 10 November 2025
- Estimated value
- 570,757,500 kr
- Place of performance
- DK011
- Procedure
- Open procedure
- Notice number
- 00743839-2025
- Reference
- e0ff1fb9-010c-4615-950a-c73742234f1f
- Official source
- Official source
CPV codes
- 60000000Servicios de transporte (excluido el transporte de residuos)
Description
Trafikselskabet Movia har i henhold til udbudsbekendtgørelse nr. 219251-2025 udbudt kontrakt om Flexrute-kørsel. Der er udbudt kørsel af ca. 1.200 Brugere til og fra 61 Institutionsadresser, fordelt på 39 udbudsenheder/delaftaler. Kørslen vil omfatte ca. 8.000 antal ugentlige kørsler. Kørslen udføres for kommuner i Region Hovedstaden og Region Sjælland. Udbudsenhederne/delaftalerne har driftsstart d. 1. oktober 2025. Dog har udbudsenheder/delaftaler for Furesø Kommune driftsstart 2. januar 2026. Se i øvrigt Kontraktbilag 3 (Faktaark) for uddybende oplysninger om udbudsenhederne og de enkelte Institutioner samt eventuelle afdelinger under Institutioner. Oplysninger om brugere og kørsel i Kontraktbilag 4 (Dataark), er udtryk for et øjebliksbillede af kørselsomfanget baseret på aktuel kørsel og kommunernes forventning til kommende kørsel, som dog kan forventes at blive ændret/præciseret før driftsstart og løbende i kontraktperioden. Tilbudsgiver forventes at lægge de foreliggende oplysninger til grund for sit tilbud, jf. udbudsbetingelsernes afsnit 1.7.4.1. Tilbudsgiver, som opnår kontrakt om kørsel, vil forud for driftsstart og løbende i kontraktperioden få adgang til yderligere…
Lots (39)
| Lot | Description | CPV code | Amount |
|---|---|---|---|
| 1 | Udbudsenhed/delaftale 1 | 60000000 Servicios de transporte (excluido el transporte de residuos) | 4,455,000 kr |
| 2 | Udbudsenhed/delaftale 2 | 60000000 Servicios de transporte (excluido el transporte de residuos) | 9,891,000 kr |
| 3 | Udbudsenhed/delaftale 3 | 60000000 Servicios de transporte (excluido el transporte de residuos) | 10,518,750 kr |
| 4 | Udbudsenhed/delaftale 4 | 60000000 Servicios de transporte (excluido el transporte de residuos) | 54,945,000 kr |
| 5 | Udbudsenhed/delaftale 5 | 60000000 Servicios de transporte (excluido el transporte de residuos) | 33,111,000 kr |
| 6 | Udbudsenhed/delaftale 6 | 60000000 Servicios de transporte (excluido el transporte de residuos) | 26,775,000 kr |
| 7 | Udbudsenhed/delaftale 7 | 60000000 Servicios de transporte (excluido el transporte de residuos) | 8,426,250 kr |
| 8 | Udbudsenhed/delaftale 8 | 60000000 Servicios de transporte (excluido el transporte de residuos) | 13,545,000 kr |
| 9 | Udbudsenhed/delaftale 9 | 60000000 Servicios de transporte (excluido el transporte de residuos) | 13,500,000 kr |
| 10 | Udbudsenhed/delaftale 10 | 60000000 Servicios de transporte (excluido el transporte de residuos) | 28,251,000 kr |
| 11 | Udbudsenhed/delaftale 11 | 60000000 Servicios de transporte (excluido el transporte de residuos) | 19,278,000 kr |
| 12 | Udbudsenhed/delaftale 12 | 60000000 Servicios de transporte (excluido el transporte de residuos) | 4,646,250 kr |
| 13 | Udbudsenhed/delaftale 13 | 60000000 Servicios de transporte (excluido el transporte de residuos) | 25,200,000 kr |
| 14 | Udbudsenhed/delaftale 14 | 60000000 Servicios de transporte (excluido el transporte de residuos) | 6,300,000 kr |
| 15 | Udbudsenhed/delaftale 15 | 60000000 Servicios de transporte (excluido el transporte de residuos) | 30,105,000 kr |
| 16 | Udbudsenhed/delaftale 16 | 60000000 Servicios de transporte (excluido el transporte de residuos) | 6,682,500 kr |
| 17 | Udbudsenhed/delaftale 17 | 60000000 Servicios de transporte (excluido el transporte de residuos) | 2,970,000 kr |
| 18 | Udbudsenhed/delaftale 18 | 60000000 Servicios de transporte (excluido el transporte de residuos) | 8,802,000 kr |
| 19 | Udbudsenhed/delaftale 19 | 60000000 Servicios de transporte (excluido el transporte de residuos) | 11,340,000 kr |
| 20 | Udbudsenhed/delaftale 20 | 60000000 Servicios de transporte (excluido el transporte de residuos) | 6,750,000 kr |
| 21 | Udbudsenhed/delaftale 21 | 60000000 Servicios de transporte (excluido el transporte de residuos) | 11,880,000 kr |
| 22 | Udbudsenhed/delaftale 22 | 60000000 Servicios de transporte (excluido el transporte de residuos) | 2,362,500 kr |
| 23 | Udbudsenhed/delaftale 23 | 60000000 Servicios de transporte (excluido el transporte de residuos) | 4,252,500 kr |
| 24 | Udbudsenhed/delaftale 24 | 60000000 Servicios de transporte (excluido el transporte de residuos) | 3,622,500 kr |
| 25 | Udbudsenhed/delaftale 25 | 60000000 Servicios de transporte (excluido el transporte de residuos) | 18,333,000 kr |
| 26 | Udbudsenhed/delaftale 26 | 60000000 Servicios de transporte (excluido el transporte de residuos) | 6,489,000 kr |
| 27 | Udbudsenhed/delaftale 27 | 60000000 Servicios de transporte (excluido el transporte de residuos) | 12,060,000 kr |
| 28 | Udbudsenhed/delaftale 28 | 60000000 Servicios de transporte (excluido el transporte de residuos) | 6,750,000 kr |
| 29 | Udbudsenhed/delaftale 29 | 60000000 Servicios de transporte (excluido el transporte de residuos) | 26,460,000 kr |
| 30 | Udbudsenhed/delaftale 30 | 60000000 Servicios de transporte (excluido el transporte de residuos) | 4,410,000 kr |
Award criteria
- Price — Den evalueringstekniske pris for udbudsenheden beregnes som summen af de af tilbudsgiver tilbudte dagspriser for hver Institution i udbudsenheden. Dagsprisen for en Institution beregnes på grundlag…
Awards
| Awarded to | Amount | Date |
|---|---|---|
| VBT A/S | 27,930,600 kr | — |
| HB-Care A/S | 18,954,138 kr | — |
| VIKINGBUS DANMARK A/S | 17,928,000 kr | — |
| HB-Care A/S | 16,455,810 kr | — |
| DitoBus Servicetrafik A/S | 16,168,410 kr | — |
| HB-Care A/S | 12,833,172 kr | — |
| Dantaxi 4x48 A/S | 9,600,000 kr | — |
| HB-Care A/S | 9,578,437 kr | — |
| VIKINGBUS DANMARK A/S | 8,746,500 kr | — |
| VIKINGBUS DANMARK A/S | 8,544,000 kr | — |
Official publications
- TED · 00743839-2025 · 10 November 2025
- OJS · 216/2025 · 10 November 2025