ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΛΑΔΕΜΑΤΟΣ & ΚΟΠΗΣ ΨΗΛΩΝ & ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΩΝ ΔΕΝΔΡΩΝ 2023 -2026
Buyer: ΔΗΜΟΣ ΒΑΡΗΣ ΒΟΥΛΑΣ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
- Published
- 20 December 2023
- Submission deadline
- 6 February 2024, 10:30
- Estimated value
- €241,930
- Place of performance
- Βούλα, EL305
- Procedure
- Open procedure
- Lots
- 1
- Documents
- 1
- Notice number
- 00772869-2023
- Reference
- af526892-691c-4c7b-98b6-793ced60007d
- Official source
- Official source
CPV codes
- 77341000Poda de árboles
- 77211400Servicios de tala de árboles
Description
Η παρούσα μελέτη αφορά κυρίως στο κλάδεμα ψηλών δένδρων που φύονται σε πεζοδρόμια, πλατείες, πάρκα και κοινόχρηστους χώρους, εντός των ορίων του Δήμου, των οποίων η μεγάλη κλίση τους τα καθιστά επικίνδυνα για πτώση ή εγκυμονούν κινδύνους από πιθανό σπάσιμο και πτώση των κλάδων τους, λόγω μεγάλου ύψους ή ασθενειών σε συνδυασμό με έντονα καιρικά φαινόμενα. Οι εργασίες περιορισμού της κόμης τους και ενίοτε η κοπή τους, κρίνονται κατεπείγουσες κι επιβεβλημένες από την Υπηρεσία μας για την ασφάλεια, τόσο των πολιτών όσο και των διερχόμενων οχημάτων. Η εργασία θα πραγματοποιηθεί με την χρήση καλαθοφόρων οχημάτων κατάλληλων για εργασία σε μεγάλα ύψη και την απασχόληση εξειδικευμένου προσωπικού που έχει εκπαιδευτεί σε ασφαλή εργασία σε ύψος σύμφωνα με την Ευρωπαϊκή Οδηγία 2001-45-ΕΚ καθώς και τα Π.Δ. 155/2004, Π.Δ. 395/1994 και Π.Δ. 396/1994 ή εκπαιδευμένων αναρριχητών στις περιπτώσεις που δεν είναι για τεχνικούς λόγους δυνατή η πρόσβαση σε καλαθοφόρο. Οι παραπάνω εργασίες δεν είναι δυνατόν να πραγματοποιηθούν από το προσωπικό του Δήμου, καθώς τα ανυψωτικά οχήματα που διαθέτει ο Δήμος δεν μπορούν να φτάσουν σε μεγάλο ύψος, ώστε να πραγματοποιηθεί με ασφάλεια το κλάδεμα των δένδρων και …
Award criteria
- Price — Η διενέργεια του διαγωνισμού θα πραγματοποιηθεί με Διεθνή Ηλεκτρονικό Δημόσιο Ανοικτό σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία και η εκτέλεση της υπηρεσίας θα γίνει με βάση τους όρους της Διακήρυξης που…
Official publications
- TED · 00772869-2023 · 20 December 2023
- OJS · 245/2023 · 20 December 2023