Energiø Bornholm – Bygherrerådgivning
Buyer: Energinet Eltransmission A/S
- Published
- 16 May 2024
- Estimated value
- 75,000,000 kr
- Procedure
- Negotiated procedure
- Lots
- 1
- Notice number
- 00289725-2024
- Reference
- 6f62139f-083a-4fee-be19-ab8bd17174df
- Official source
- Official source
CPV codes
- 71311000Servicios de consultoría en ingeniería civil
- 71311300Servicios de consultoría en infraestructura
- 71312000Servicios de consultoría en ingeniería de estructuras
- 71521000Servicios de supervisión del emplazamiento de la obra
- 71530000Servicios de consultoría en materia de construcción
Description
Energiø Bornholm blev besluttet i Folketinget 20. februar 2020. Energiøen Bornholm vil bestå af to felter med havvindmøller, en højspændingsstation placeret på Bornholm, kabler fra møllerne til højspændingstationen på Bornholm, eksportkabler til Sjælland og udlandet, samt modtager højspændingsstationer for strømmen på hhv. Sjælland og i udlandet. I forbindelse med Energiø Bornholm har Energinet behov for en Bygherrerådgiver til at bistå Energinet i forbindelse med etablering af de 2 højspændingsstationer på hhv. Bornholm og Sjælland. Bygherrerådgiveren skal bistå Energinet i projekteringsfasen, udbudsforretningen og udførelsesfasen på Energinets hovedkontor i Erritsø, samt på byggepladserne ved Solhøj (Sjælland) og på Bornholm.
Award criteria
- Price — Se udbudsmaterialet.
- Quality — Se udbudsmaterialet.
Awards
| Awarded to | Amount | Date |
|---|---|---|
| DK2 Bygherrerådgivning as | — | — |
Official publications
- TED · 00289725-2024 · 16 May 2024
- OJS · 95/2024 · 16 May 2024