Elektronisten lääkekaappien huoltosopimuksen hankinta
Buyer: Päijät-Hämeen hyvinvointialue
- Published
- 2 December 2025
- Place of performance
- FI1C6
- Procedure
- Other
- Lots
- 1
- Notice number
- 00798881-2025
- Reference
- 7b4b28d0-5544-4ca9-8c22-fc4fb88c037e
- Official source
- Official source
CPV codes
- 50400000Servicios de reparación y mantenimiento de equipo médico y de precisión
Description
Päijät-Hämeen hyvinvointikuntayhtymä on kilpailuttanut tarjouspyynnöllä D/440/2019 elektroniset lääkekaapit ja lääkekaappien eri moduulit 24kk:n sopimuskaudelle erikseen päätettävällä kahden (1+1) lisävuoden optiolla. Kokonaistaloudellisesti edullisimman tarjouksen teki Becton Dickinson Finland Oy, jonka kanssa sopimus solmittiin. Takuuajan päättymisen jälkeen toimittajan kanssa laadittiin elektronisten lääkekaappien huoltosopimus ajalle 1.2.2022-31.1.2026, jonka jälkeen huoltosopimus uusiutuu automaattisesti yhden lisävuoden kerrallaan, mikäli jompikumpi sopijapuoli ei irtisano huoltosopimusta kirjallisesti vähintään kolme kuukautta ennen sopimuskauden päättymistä. Elektronisten lääkekaappien huoltosopimuksen hankinta toteutetaan hankintalain 40 §:n mukaisena suorahankintana, jossa hankintayksikkö neuvottelee valitsemansa toimittajan kanssa hankintasopimuksen ehdoista julkaisematta etukäteen hankintailmoitusta. Suorahankinnan perusteena on hankintalain 40 §:n 2 momentin 2 kohdan mukainen peruste: teknisestä tai yksinoikeuden suojaamiseen liittyvästä syystä vain tietty toimittaja voi toteuttaa hankinnan; lisäedellytyksenä on, että järkeviä vaihtoehtoisia tai korvaavia rat…
Award criteria
- Price — Hinta 100%
Awards
| Awarded to | Amount | Date |
|---|---|---|
| Becton Dickinson Finland Oy | €230,000 | — |
Official publications
- TED · 00798881-2025 · 2 December 2025
- OJS · 232/2025 · 2 December 2025