El Vínculo El Vínculo.
Closed European Union Services

Εκπόνηση αποτυπώσεων/προμελετών (Υποέργο 2 ) της Πράξης "Σωστικές επεμβάσεις και ωρίμανση διαδικασιών για την αποκατάσταση και λειτουργική επανάχρηση κτηρίων ιδιοκτησίας Δημοσίου στην ευρύτερη περιοχή της Πλάκας, Μοναστηρακίου, Θησείου και Κεραμεικού, στον Δήμο Αθηναίων" (κωδικός ΟΠΣ 5223581)

Buyer: Υπηρεσία Νεωτέρων Μνημείων και Τεχνικών Έργων Αττικής, Ανατολικής Στερεάς Ελλάδας και Κυκλάδων

Published
11 November 2024
Submission deadline
13 December 2024, 23:59
Place of performance
Αθήνα, EL303
Procedure
Open procedure
Notice number
00685576-2024
Reference
2eafc660-dd4a-4928-b98c-a3db0c4a18ae
Official source
Official source

CPV codes

Description

Στο πλαίσιο της σύμβασης θα εκπονηθεί μελετητικό αντικείμενο που εμπίπτει στο πεδίο εφαρμογής του ν. 4412/2016, με αντικείμενο την εκπόνηση αποτυπώσεων και προμελετών ωρίμανσης μετά των τευχών δημοπράτησης και με τα προβλεπόμενα στα έγγραφα της σύμβασης και τεύχη (βλ. άρθρο 2 της οικείας διακήρυξης), για την αποκατάσταση και λειτουργική επανάχρηση κτηρίων ιδιοκτησίας Δημοσίου στην ευρύτερη περιοχή της Πλάκας, και Θησείου, στον Δήμο Αθηναίων. Η πλειονότητα των προς αποκατάσταση κτηρίων βρίσκεται εντός των ορίων του ιστορικού τόπου της Πλάκας, όπως ορίζεται από τις οδούς Βύρωνος, Ανδριανού, Αιόλου, Πανδρόσου, Άρεως, Ανδριανού μέχρι τη συμβολή της με την Άρεως έναντι του σταθμού ΕΗΣ Θησείου, σύμφωνα με την στην Υπουργική Απόφαση 24946/26.8.1967 (ΦΕΚ 606/Β/1967). Βρίσκονται, επίσης, εντός του ενοποιημένου κηρυγμένου αρχαιολογικού χώρου γύρω από την Ακρόπολη (ΦΕΚ 387/Β/1983), εντός της ζώνης προστασίας της Ακροπόλεως ωε Μνημείου Παγκόσμιας Κληρονομιάς (Buffer Zone της UNESCO) και εντός του Αναοριοθετημένου Αρχαιολογικού Χώρου της πόλεως των Αθηνών (ΦΕΚ 96/Δ/2004). Επιπροσθέτως, το κτήριο επί της οδού Αγίων Ασωμάτων 45, χαρακτηρίστηκε ως έργο τέχνης με την υπ' αριθ. ΥΠΠΟ/ΔΙΛΑΠ/Γ/3144/1…

Lots (3)

LotDescriptionCPV codeAmount
1 Εκπόνηση αποτυπώσεων/προμελετών με σύνταξη τευχών δημοπράτησης, για την αποκατάσταση και λειτουργική επανάχρηση ακινήτων ιδιοκτησίας Δημοσίου, στο Ο.Τ. 60122, στην Πλάκα, Δήμου Αθηναίων.
Αθήνα, EL303
71250000 Servicios de arquitectura, ingeniería y agrimensura
2 Εκπόνηση αποτυπώσεων/προμελετών και σύνταξη τευχών δημοπράτησης, για την αποκατάσταση και λειτουργική επανάχρηση ακινήτων ιδιοκτησίας Δημοσίου, στα Ο.Τ. 65102, 65103, 60058, 60063, 60075 και 60065, στην περιοχή Πλάκας και Θησείου, στο Δήμο Αθηναίων.
EL303
71250000 Servicios de arquitectura, ingeniería y agrimensura
3 Lot 3

Award criteria

Official publications

Other tenders from Υπηρεσία Νεωτέρων Μνημείων και Τεχνικών Έργων Αττικής, Ανατολικής Στερεάς Ελλάδας και Κυκλάδων