ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΛΥΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΕΡΓΟ ΔΙΑΘΕΣΗΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΜΕΝΩΝ ΛΥΜΑΤΩΝ ΚΟΡΩΝΗΣ (ΕΕΔΛ) ΥΠΗΡΕΣΙΑ: ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΛΥΜΑΤΩΝ ΚΟΡΩΝΗΣ
Buyer: ΔΗΜΟΣ ΠΥΛΟΥ ΝΕΣΤΟΡΟΣ
- Published
- 25 June 2025
- Submission deadline
- 5 August 2025, 10:00
- Estimated value
- €4,780,000
- Place of performance
- Κ. Κορώνης, Δ.Ε. Κορώνης, Δήμου Πύλου - Νέστορος, EL653
- Procedure
- Open procedure
- Lots
- 1
- Documents
- 1
- Notice number
- 00410112-2025
- Reference
- cb744a4a-06bc-47f5-9b4a-6865d0c90d6c
- Official source
- Official source
CPV codes
- 45252127Trabajos de construcción de plantas de tratamiento de aguas residuales
- 90481000Explotación de una planta de tratamiento de aguas residuales
Description
Υποέργο 2 Το έργο θα εκτελεστεί στην Κ. Κορώνης, της Δ.Ε. Κορώνης, του Δήμου Πύλου - Νέστορος του Νομού Μεσσηνίας της Περιφέρειας Πελοποννήσου στην Ελλάδα. Συνοπτικά, η προβλεπόμενη Εγκατάσταση Επεξεργασίας και Διάθεσης Λυμάτων απoτελείται από τις παρακάτω μονάδες: (1) Έργα εισόδου. Τα λύματα οδηγούνται στην εγκατάσταση μέσω καταθλιπτικού αγωγού HDPE 280 10 atm. Περιλαμβάνει το φρεάτιο άφιξης και, σε περίπτωση που απαιτηθεί από την οριστική μελέτη, αντλιοστάσιο ανύψωσης. (2) Προεπεξεργασία. Περιλαμβάνει την εσχάρωση, εξάμμωση και απολίπανση των εισερχομένων λυμάτων και τη μονάδα υποδοχής βοθρολυμάτων. Ο εξοπλισμός της προεπεξεργασίας προβλέπεται να είναι όσο το δυνατό πιο αυτοματοποιημένος, ώστε να ελαχιστοποιείται η επαφή των ανθρώπων με τα παραπροϊόντα προεπεξεργασίας (εσχαρίσματα, άμμος επιπλέοντα κτλ.). Η εσχάρωση, εξάμμωση και απολίπανση μπορεί να γίνεται σε κατάλληλο προκατασκευασμένο συγκρότημα προεπεξεργασίας τύπου compact. (3) Πρωτοβάθμια καθίζηση. Προβλέπεται να διαθέτει κατάλληλες διατάξεις για την απομάκρυνση της ιλύος και των επιπλεόντων. (4) Βιολογική επεξεργασία. Με την βιολογική επεξεργασία επιτυγχάνεται η βιολογική απομάκρυνση φωσφόρου, η νιτροποίηση και απονιτροπο…
Award criteria
- Quality — Τεχνική προσφορά. Αξιολογείται με το αρθ. 14 της διακήρυξης
- Price — Οικονομική προσφορά. Αξιολογείται με το αρθ. 14 της διακήρυξης
Official publications
- TED · 00410112-2025 · 25 June 2025
- OJS · 119/2025 · 25 June 2025