Δράσεις για τον ψηφιακό μετασχηματισμό του Δήμου Λαυρεωτικής
Buyer: ΔΗΜΟΣ ΛΑΥΡΕΩΤΙΚΗΣ
- Published
- 11 December 2025
- Submission deadline
- 19 January 2026, 14:00
- Estimated value
- €530,620
- Place of performance
- ΛΑΥΡΙΟ, EL305
- Procedure
- Open procedure
- Documents
- 1
- Notice number
- 00824010-2025
- Reference
- 49476d59-879f-41df-9fdc-7442269b9a48
- Official source
- Official source
CPV codes
- 32441300Sistema de telemática
- 34992100Señales de tráfico luminosas
- 32344210Equipo de radio
- 32440000Equipo de telemetría y equipo terminal
- 35125100Sensores
- 48211000Paquetes de software de interconectividad de plataformas
- 30200000Equipo y material informático
- 32440000Equipo de telemetría y equipo terminal
Description
Αντικείμενο της σύμβασης είναι η ανάπτυξη σύγχρονων υπηρεσιών και έξυπνων εφαρμογών για τη βελτίωση των συνθηκών μετακινήσεων στο Δήμο, βάσει ενός μοντέλου ανάπτυξης της βιώσιμης αστικής κινητικότητας και εύκολης προσβασιμότητας για όλους, την εξοικονόμηση ενέργειας από τη λειτουργία του Δήμου, αλλά και τον περιορισμό του περιβαλλοντικού του αποτυπώματος, την οικονομική ανάπτυξη και ευημερία πολιτών και επιχειρήσεων, καθώς επίσης και την υλοποίηση δράσεων για την ενίσχυση της ψηφιακής ταυτότητας του Δήμου συνολικά και τη δημιουργία των απαραίτητων προϋποθέσεων για τον ολοκληρωμένο ψηφιακό μετασχηματισμό του Δήμου. Στο πλαίσιο της παρούσας σύμβασης θα γίνει η προμήθεια / ανάπτυξη των εξής: ΤΜΗΜΑ 1 Προμήθεια και εγκατάσταση έξυπνων στάσεων ΜΜΜ ΤΜΗΜΑ 2 Προμήθεια και εγκατάσταση έξυπνων διαβάσεων πεζών και φιλικές προς ΑΜΕΑ ΤΜΗΜΑ 3 Οργάνωση Γραφείου κίνησης και διαχείριση δημοτικού στόλου οχημάτων ΤΜΗΜΑ 4 Σύστημα διαχείρισης δημοτικών κοιμητηρίων και ψηφιοποίησης φακέλων ΤΜΗΜΑ 5 Έξυπνο σύστημα προειδοποίησης και αντιμετώπισης κινδύνων εντός των ορίων του δήμου ΤΜΗΜΑ 6 Ψηφιοποίηση καταλόγων δημοτικών βιβλιοθηκών - Δημιουργία έξυπνης δημοτικής βιβλιοθήκης ΤΜΗΜΑ 7 Κεντρική ενιαία πλ…
Lots (7)
| Lot | Description | CPV code | Amount |
|---|---|---|---|
| 1 | ΤΜΗΜΑ 1- Προμήθεια και εγκατάσταση έξυπνων στάσεων ΜΜΜ | 34992100 Señales de tráfico luminosas | €28,800 |
| 2 | ΤΜΗΜΑ 2- Προμήθεια και εγκατάσταση έξυπνων διαβάσεων πεζών και φιλικές προς ΑΜΕΑ | 34992100 Señales de tráfico luminosas | €175,500 |
| 3 | ΤΜΗΜΑ 3- Οργάνωση Γραφείου κίνησης και διαχείριση δημοτικού στόλου οχημάτων | 32441300 Sistema de telemática | €40,000 |
| 4 | ΤΜΗΜΑ 4- Σύστημα διαχείρισης δημοτικών κοιμητηρίων και ψηφιοποίησης φακέλων | 48420000 Paquetes de software de gestión de instalaciones y "suite" de paquetes de software | €40,000 |
| 5 | ΤΜΗΜΑ 5- Έξυπνο σύστημα προειδοποίησης και αντιμετώπισης κινδύνων εντός των ορίων του δήμου | 32344210 Equipo de radio | €145,000 |
| 6 | ΤΜΗΜΑ 6- Ψηφιοποίηση καταλόγων δημοτικών βιβλιοθηκών - Δημιουργία έξυπνης δημοτικής βιβλιοθήκης | 32344210 Equipo de radio | €24,000 |
| 7 | ΤΜΗΜΑ 7- Κεντρική ενιαία πλατφόρμα διαχείρισης και συλλογής δεδομένων δράσεων ψηφιακού μετασχηματισμού των ΟΤΑ | 48219100 Paquetes de software de pasarela | €77,320 |
Award criteria
- Quality — Όπως περιγράφονται στην Ενότητα 2.3 "Κριτήρια Ανάθεσης" της Διακήρυξης.
Official publications
- TED · 00824010-2025 · 11 December 2025
- OJS · 239/2025 · 11 December 2025