Contract de delegare a gestiunii serviciului public de transport județean de persoane prin curse regulate în județul Constanța pentru Grupa 03 de trasee
Buyer: CONSILIUL JUDETEAN CONSTANTA
- Published
- 24 December 2025
- Submission deadline
- 5 February 2026, 15:00
- Estimated value
- 109,447,066 RON
- Place of performance
- RO223
- Procedure
- Open procedure
- Lots
- 1
- Documents
- 1
- Notice number
- 00860938-2025
- Reference
- c32f6089-6aae-4c3d-a2d7-e6689de49c38
- Official source
- Official source
CPV codes
- 60112000Servicios de transporte por la vía pública
Description
Obiectul prezentului contract îl constituie delegarea sarcinilor și responsabilităților către operator cu privire la prestarea propriu-zisă a serviciului public de transport public județean de persoane prin curse regulate pe raza administrativ-teritorială a Județului Constanța. Serviciul cuprinde un număr de 57 de trasee structurate pe 8 grupe de trasee (corespunzătoare a 8 loturi). Având în vedere că prin procedura de atribuire organizată în anul 2022 (anunț de participare CN1038203/13.01.2022) au fost atribuite 7 loturi din cele 8 (51 de trasee din totalul de 57), mai puțin lotul 3 (prezenta grupă 03 de trasee), iar procedura competitivă de atribuire pentru atribuirea lotului 3 (actualei grupe 03 de trasee) rămas/ă neatribuit/ă, organizată și reluată în anii 2023 și 2024, a fost anulată de fiecare dată pentru lipsă oferte admisibile, se impune reluarea acesteia (prin prezenta procedură), în baza noului programului de transport (actualizat (2025). Data la care entitatea contractantă va răspunde în mod clar și complet la toate solicitările de clarificări și la toate solicitările de informații suplimentare primite de la operatorii economici interesați este/sunt: cu 15 zile calenda…
Award criteria
- Price — Punctajul se acorda astfel: a) Pentru cel mai scazut dintre preturi se acorda punctajul maxim alocat; b) Pentru celelalte preturi ofertate punctajul P(n) se calculeaza proportional, astfel: P(n) =…
- Quality — PV – Punctajul pentru vechimea medie a parcului auto se calculează astfel: • AF = AO = 35 pct. • AF = AO - 1 = 35 pct. • AF = AO - 2 = 34 pct. • AF = AO - 3 = 33 pct. • AF = AO - 4 = 31 pct. • AF =…
- Quality — PCA – Punctajul pentru clasificarea autobuzelor se calculează astfel: a) categoria I – 10 pct. b) categoria II – 9 pct. c) categoria III – 5 pct. d) categoria IV – 1 pct. În cazul grupei de trasee se…
- Quality — PNP: a) pentru fiecare mijloc de transport cu emisii 0 (nepoluant) – 20 pct. b) pentru fiecare mijloc de transport ce îndeplineşte normele de poluare EURO 6 – 15 pct. c) pentru fiecare mijloc de…
- Quality — PCT – Punctajul pentru capacitatea de transport (nr. de locuri pe scaune), se acordă astfel: a) pentru oferta ce propune autobuze având cea mai mare capacitate de transport se acordă punctajul maxim…
- Quality — PCALT - Punctajul pentru utilizarea combustibililor alternativi, se acordă astfel: - pentru fiecare mijloc de transport ce utilizează combustibili alternativi se acordă 2 puncte - pentru fiecare…
- Quality — PAC – Punctajul pentru dotarea cu instalație de aer condiționat se calculează astfel: a) pentru fiecare mijloc de transport dotat cu aer condiționat se acordă 3 puncte; b) pentru fiecare mijloc de…
- Quality — “Tariful mediu pe kilometru/loc” pentru Grupa 03 de trasee reprezintă media artimetică a tarifelor medii/kilometru/loc pentru fiecare traseu în parte din cadrul Grupei 03. PT - punctajul pentru…
Official publications
- TED · 00860938-2025 · 24 December 2025
- OJS · 248/2025 · 24 December 2025