Bo- og Dagtilbud til borgere med Autisme
Buyer: Odense Kommune
- Published
- 27 May 2024
- Place of performance
- Odense S, DK031
- Procedure
- Negotiated procedure
- Lots
- 1
- Notice number
- 00312086-2024
- Reference
- b7cf1b85-6645-47af-b489-2c8814c2fc6e
- Official source
- Official source
CPV codes
- 45000000Trabajos de construcción
Description
Allongerne omfatter indtrædelse i underentrepriseaftaler vedrørende færdiggørelse af bo- og dagtilbud til borgere med autisme i Odense Kommune. Byggegrunden ligger på Kelsbjergvej 11, 5260 Odense. Byggeriet skal være på 4100 kvm, for botilbuddet, dagtilbuddet og servicedelen til sammen, der etableres derudover en kælder på ca. 210 kvm. Matriklen til byggeriet er på ca. 27.995 kvm. Projektet skal DGNB certificeres til sølv version 2020. Projekt blev oprindelig udbudt i totalentreprise jf. udbudsbekendtgørelsesnummeret 2021/S 045-109280. Odense Kommune (cvr. nr. 35209115) indgik 01.10.2021 totalentreprisekontrakt med daværende Dansk Boligbyg A/S (cvr. 20625430) (nu Dansk Boligbyg A/S under konkurs) om projektering og udførelse af bo- og dagtilbuddet til borgere med autisme. Dansk Boligbyg blev ved dekret afsagt den 26. februar 2024 af Skifteretten i Horsens taget under konkursbehandling. I forlængelse af Dansk Boligbyg A/S´s konkurs, har konkursboet valgt ikke at indtræde i totalentreprisekontrakten med Odense Kommune (ordregiver). Odense Kommune havde i totalentreprisekontrakten med daværende Dansk Boligbyg A/S indføjet en konkursklausul, som Dansk Boligbyg skulle videreføre i deres…
Awards
| Awarded to | Amount | Date |
|---|---|---|
| 3teknik A/S | — | — |
| Alex Poulsen A/S | — | — |
| Bent Pedersen Lunde A/S | — | — |
| Dansk CTS-Teknik ApS | — | — |
| Engdal Elevator | — | — |
| Flexys A/S | — | — |
| Hustømrerne A/S | — | — |
| NP-stål ApS | — | — |
| Odense Låseservice A/S | — | — |
| OK Gulve A/S | — | — |
Official publications
- TED · 00312086-2024 · 27 May 2024
- OJS · 101/2024 · 27 May 2024