Bekendtgørelse om ændring af Kontrakt om udvikling, drift, vedligehold og videreudvikling af et IT-system til administration af social pension
Buyer: ATP
- Published
- 8 August 2025
- Lots
- 1
- Notice number
- 00519678-2025
- Reference
- 6d619dbc-31a2-4e5e-935e-0abf7eecb2ff
- Official source
- Official source
CPV codes
- 72232000Desarrollo de software de procesamiento de transacciones y software personalizado
- 72250000Servicios de sistemas y apoyo
- 72253000Servicios de unidad de asistencia y de apoyo
- 72253100Servicios de unidad de asistencia
- 72253200Servicios de apoyo a sistemas
- 72254000Ensayo de software
- 72254100Servicios de prueba de sistemas
- 72260000Servicios relacionados con el software
Description
ATP indgik i 2017 kontrakt om udvikling, drift, vedligehold og videreudvikling af et IT-system til administration af social pension. Kontrakten blev tildelt Netcompany A/S.Forud for tildelingen af kontrakten blev der offentliggjort en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende (130458-2017) samt gennemført en udbudsproces efter udbudsproceduren Offentligt udbud i henhold til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/24/EU af 26. februar 2014 om offentlige udbud og om ophævelse af direktiv 2004/18/EF.I 2022 blev der foretaget en ændring af kontrakten (150334-2022). Ændringen vedrørte nødvendige ændringer af systemet, således at den vejledende udtalelse fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering (STAR) af 2. juli 2018 og efterfølgende praksisændring fra Ankestyrelsen kunne understøttes.Nærværende ændringer vedrører nødvendige ændringer af systemet, som følge af lovændringer vedrørende fjernelse af ægtefælleafhængighed for indkomst ved personligt arbejde og hvilende førtidspension, samt fjernelse af modregning af egen indkomst ved personligt arbejde.ATP har i henhold til ændringsproceduren i kontrakten med Netcompany A/S indgået et projekt om opdatering af UDK Pension…
Awards
| Awarded to | Amount | Date |
|---|---|---|
| Netcompany A/S | 683,915,709 kr | — |
Official publications
- TED · 00519678-2025 · 8 August 2025
- OJS · 151/2025 · 8 August 2025