Αντικατάσταση Υπολογιστικού Εξοπλισμού και προμήθεια Αδειών χρήσης Λογισμικού του Υπουργείου Εξωτερικών, κωδ. ΟΠΣ 5180860
Buyer: ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ Μ.Α.Ε. (ΚτΠ ΜΑΕ)
- Published
- 15 March 2024
- Submission deadline
- 22 April 2024, 14:00
- Estimated value
- €1,741,935
- Place of performance
- EL303
- Procedure
- Open procedure
- Lots
- 1
- Documents
- 1
- Notice number
- 00158207-2024
- Reference
- fd53ba39-e13a-4197-b519-a98fd6dfa0ce
- Official source
- Official source
CPV codes
- 30200000Equipo y material informático
- 71241000Estudio de viabilidad, servicios de asesoramiento, análisis
- 48000000Paquetes de software y sistemas de información
- 71356300Servicios de apoyo técnico
- 80533100Servicios de formación informática
- 51000000Servicios de instalación (excepto software)
- 72511000Servicios de software de gestión de redes
Description
Στο πλαίσιο της δυναμικής επέκτασης στη χρήση νέων τεχνολογιών και της απαιτούμενης ταχύτητας προσαρμογής στις συνεχείς εξελίξεις, το Υπουργείο Εξωτερικών διατυπώνει με την παρούσα την αναγκαιότητα προμήθειας μηχανογραφικού εξοπλισμού τελικού χρήστη (φορητού και σταθερού) για την εκτέλεση εργασιών. Στο Υπουργείο Εξωτερικών χρησιμοποιούνται αρκετοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές (ΗΥ) οι οποίοι είναι παλαιοί, μη αναβαθμίσιμοι ενώ το λειτουργικό τους σύστημα δεν υποστηρίζεται. Παράλληλα σε αρκετές περιπτώσεις απουσιάζουν Υπηρεσίες Καταλόγου Active Directory δυσχεραίνοντας τη διαχείριση των Υπολογιστών και τη διασφάλιση της λειτουργίας τους. Ο αδιάλειπτος εκσυγχρονισμός του Φορέα με νέες εφαρμογές επιβάλλει τη συνεχή αναβάθμιση του μηχανογραφικού εξοπλισμού γραφείου, ενώ παράλληλα αυξάνονται οι δυνατότητες διενέργειας ελέγχων και εργασιών εκτός κλειστού χώρου εργασίας. Επιπλέον, χρειάζεται να καλυφθούν ανάγκες σε συσκευές εκτύπωσης – σάρωσης καθώς ο υφιστάμενος εξοπλισμός έχει ξεπεράσει οκτώ (8) συναπτά έτη λειτουργίας. (Παρ.1.3 και Παράρτημα Ι της Διακήρυξης)
Award criteria
- Quality — 1. ΤΕΧΝΙΚΗ ΛΥΣΗ
- Quality — 2. ΠΑΡΕΧΟΜΕΝΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ
- Quality — 3. ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ - ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ
- Price — Λi = 80 * ( Βi / Βmax ) + 20* (Kmin/Ki)
Official publications
- TED · 00158207-2024 · 15 March 2024
- OJS · 54/2024 · 15 March 2024
Other tenders from ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ Μ.Α.Ε. (ΚτΠ ΜΑΕ)
- «Δράσεις για την Ενίσχυση της Ασφάλειας των Πληροφοριών και των Συστημάτων του Δημοσίου Τομέα»
- «Εξοπλισμός και Λογισμικό Υποστήριξης Λειτουργίας ΟΦΥΠΕΚΑ και ΜΔΠΠ», 25: «Ανάπτυξη Πληροφοριακού Συστήματος Διοίκησης και Διαχείρισης…
- Αναβάθμιση και επέκταση υποδομών ΤΠΕ τομέα Δικαιοσύνης, Κωδ. ΟΠΣ 5162212
- Αναβάθμιση και επέκταση υποδομών ΤΠΕ τομέα Δικαιοσύνης, Κωδ. ΟΠΣ 5162212
- «Υλοποίηση Διασύνδεσης Υψηλής Χωρητικότητας ΣΥΖΕΥΞΙΣ ΙΙ με ΕΔΥΤΕ»
- «Εθνικό Σύστημα Έγκαιρης Προειδοποίησης με χρήση Τεχνητής Νοημοσύνης» του έργου: «Εθνική Βάση Δεδομένων: Ολοκληρωμένο Πληροφοριακό Σύστημα…
- «Ενιαίο Πληροφοριακό Σύστημα Τέλους Ακίνητης Περιουσίας / Δημοτικών Τελών και Δημοτικού Φωτισμού»
- «Ενιαίο Πληροφοριακό Σύστημα Τέλους Ακίνητης Περιουσίας / Δημοτικών Τελών και Δημοτικού Φωτισμού»
- ΥΠ1: «Ψηφιακή Πλατφόρμα Εκπαίδευσης Προσωπικού Εθνικού Μηχανισμού Διαχείρισης Κρίσεων και Αντιμετώπισης Κινδύνων (ΕΜΔΚΑΚ) και Πληθυσμού»
- «Εθνικό Σύστημα Διαχείρισης Κρίσεων και Εθνικής Βάσης Δεδομένων, Υπηρεσίες Υποδομών και συναφείς υπηρεσίες» του έργου «Εθνική Βάση…